m'n liefje wat wil je nog meer? wasmachinesautomatencentrifugeswasautomatendroogtrommelscentr ifugeswasmachinesautomatencentrifugeswasautomatendroogtrommel 248 Het gaat tegenwoordig Amerikaans toe in Schiedam met onze hemden, broek jes en aanverwante artikelen. Een stormachtige ontwikkeling heeft hier plaats gehad op wasgebied. Lange, lange jaren zorgden de water stokers, kleine gezellige buurtwinkel- tjes, voor het hete water van de was. Deze werd naar Hollandse traditie op maandag gedaan. Voor dag en dauw sjouwden schimmige figuren met zware emmers door de straten, emmers waar de damp afsloeg. Schiedamse moeders (soms vaders en zonen) sjouw den verder over gangen en trappen, en schrift: U wast wanneer het U past. De automatische zelfwas deed zijn intrede, eerst in de Newtonstraat, alras in de Nolenslaan, en vorig jaar ook in de Westfrankelandsestraat. Van de extra openingsattraktie: gratis gebruik van de wasmachines voor één keer 4 kg wasgoed, droogtrommel eenmaal gratis, zeep eenmaal gratis (alles auto matisch) maken enkelen gebruik, terwijl nieuwsgierigen eens gaan neu zen naar deze noviteit. Nee, ons niet gezien, wij kunnen het bést zelf af met die was. Maar toch, maar toch, eerst tijdens de drukke dagen van vrouwenblad uit de leesstandaard. Het is trouwens al iets schoner nu er een voorwassysteem gekomen is. In de gezellige rotanzit zitten een paar pa's een partijtje te schaken. Af en toe gaat er een af, als z'n trommel stil staat. Een geldstuk wordt in de gleuf gestopt en de trommels draaien weer. Het opvouwen baart hém enige zorg, maar allicht dat ma thuis er nog wat aan doet. Waarom gaat u? Oma: ,,Toen ik voor het eerst de was deed, was ik nog zo klein dat ik op een stoof bij de kuip moest staan. Nee, dit had ik nooit binnenshuis, terwijl het buiten lichter werd, begon een indrukwekkend ritueel. Ritueel dat een offer vergde van moeders energie. Gebogen over houten kuipen, gehuld in wolken van stoom, werden zak doekjes geboend en lakens door het schuimende sop geslingerd en soms nog met de hand gewrongen. Een tweede sop kwam eraan te pas, maar niet dan nadat de kuip geledigd en op zakkendragerswijze opnieuw was ge vuld. Dan volgde het spoelen, bleken, blauwen en stijven. Na deze magische handelingen hielden Schiedamse buur vrouwen een heimelijke wedstrijd in tuin en op 't balkon: wier was het éérst en het schoonst op de waslijn hing. Het nieuwe textiel goed in 't zicht, het sleetse wat achteraf. In de oorlog legden de waterstokers het moede hoofd in de schoot of verdwenen naar Duitsland. Toen de bevrijdingsvuren gedoofd waren bleken de waterstokers ter ziele. We vulden onze textiel weer aan, huurden wasmachines, kochten ze enige jaren later zelf. Boilers verschenen in de arbeiders woningen van de Volkshuisvesting, geisers in de Hongerput. Op de markt verschenen zelf- en snelwerkende was middelen en hu hadden we hier het lek wel boven. Jawel, in Nieuwland kon men in de lavettes zelfs een was machine van de gemeente huren, een trek aan de schakelaar en het spul draaide schoon, vanzelf liep het warme water in de bak, vanzelf er weer uit. Ja, wij hadden het lek echt wel boven. Totdat in vele Schiedamse brieven bussen een folder gleed met het op- Kerstfeest en jaarwisseling, dan na een logeerpartij, bij thuiskomst van vakantie, garen onze moeders en vrouwen hun was bijeen en stappen naar de waswinkel. Eerst wegen, 4 kg per machine. Heb je meer, dan neem je twee of meer machines. De was in de machine, zeep voor een kwartje of zelf meegenomen, een gulden in de automaat, trekken: er gaat een rood lichtje branden en het wasproces be gint. Eerst spoelen, dan wassen en centrifugeren. Je kunt gerust van het wastoneel verdwijnen en intussen wat boodschappen gaan doen. Na een half uurtje is de was schoon en op drogen na klaar. Een kwartje in de droog trommel, knop omdraaien, en 10 minuten later is de was strijkdroog. Voor nog een kwartje kurkdroog. M'n liefje wat wil je nog meer. De portemonnaie moet je er wel bij open houden, dat is waar, daartegenover staat dat thuis de elektriciteits- en gas meter ook wel doordraaien. „Waarom gaat u naar de Zelfwas?" Zakenvrouw: „Ik heb een zaak en deed het vroeger in de wasserij, maar dat beviel me toch niet zo. Al die witte schorten stijf ik vanavond nog even." Ze steekt een sigaret op, inhaleert met genoegen, dan: „Beter dat die machi nes slijten dan ik; over een uurtje komt m'n man me weer halen met de wagen". Ze belt hem op, er hangt een telefoonautomaat in de zelfwas. Moeder: „Zes weken rusten vóór en na de bevalling makkelijk praten. Hier gaat het prima, wel niet zo schoon als thuis, maar zo nauw moet je niet kijken". Ze leest op haar gemak het kunnen denken". Opa komt haar halen, trakteert op een beker koffie uit de automaat, die ook chocolade verstrekt. Als je maar betaalt natuurlijk. De was de deur uit zelf s t r ij k e n gaat nog wel en zo kunnen vele ouden van dagen zich nog redden met hun huishoudentje en zelfstandig blijven zonder hulp van buiten. Een herstellen de zieke kan hier die grote zorg de was kwijt, terwijl haar kleuter zich amuseert met het driewielertje dat de een of ander hier eens achter liet. Velen van ons in Schiedam doen niet meer mee met de maandagse wedstrijd wij wassen nu wanneer het ons past en weten dan ook nog precies, hoelang het duurt. In de Liduinastraat hangt een indruk wekkend papier van de Hinderwet aan een gevel, waarin de firma Wastora vergunning vraagt tot het oprichten van een zelfwasinrichting met elektro motoren voor het drijven van 11 was machines, 2 centrifuges en 3 droog- trommels. Het wordt een munt- automaat is ons gezegd. Zo'n geval als in Eindhoven, waar men „chemisch" zelf kan wassen of een gewone zelf was? We zijn er niet achter kunnen komen. Ja, bij ons in Schiedam kan zelfs een kind de was doen. En nog is het eind niet in zicht. We hebben nu al flats met centrale verwarming en vuilstortkokers we krijgen nog eens een gezamenlijke zelfwas ergens in een kelderruimte van onze flat, waar we dan gezellig ons buurpraatje kunnen maken wat ik je brom. Jeanne de Vlieger-Verbeek

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 20