in den beginne 5 Weinig in Schiedam herinnert nog aan de oude stad van de branderijen, die het niet zo heel lang geleden was. De oude stad aan de Schie heeft een transfor matie ondergaan, die haar karakter volkomen heeft gewijzigd. De ingreep is krachtig geweest, het mes van chirurg Tijd is diep in haar vlees gegaan; op sommige plaatsen tot op het been. De medicus is zelfs niet teruggedeinsd voor een altijd nog riskante hartoperatie, maar de patiënt heeft dank zij zijn krachtig gestel de door de veranderde omstandig heden geboden therapie doorstaan en is zelfs als herboren van de operatietafel opgestaan. Schiedam was ziek gedurende de laatste decennia van de 19e eeuw; zijn gezicht zag zwart van ellende. Het was merkbaar verouderd na de jaren '80. En ofschoon het al een eerbiedwaardige leeftijd had bereikt, was het naar het oordeel van zijn broeders en zusters oud, te oud voor zijn jaren. Buitenstaanders konden het zich moeilijk voorstellen dat het ook eens jong en fris was. Als oude, vergeelde papieren niet spraken over groei en bloei, dan Schiedams geboortejaar valt in de 13e eeuw. In den beginne was vrouwe Aleidis, tante en voogdes van de jonge Floris V. Er wordt gezegd dat zij het was, die de waterrijke buitengronden van de Schie liet inpolderen en in cultuur brengen. In het jaar 1275, vijfentwintig jaar nadat een dam in de Schie was gelegd, kreeg het plaatsje Nieuwendam zoals het in de aanvang, Schiedam zoals het later werd ge noemd, van Aleidis stadsrechten. De hoge vrouwe had het goed voor met de jonggeborene. Met Heeringa, een archivaris van Schiedam, kan men zeggen, dat het niet haar schuld is, dat Schiedam niet is geworden wat het eens beloofde. Als het niet aan Aleidis heeft gelegen, aan wie dan wel? Aan de omstandigheden? Die worden gecreëerd door mensen. Aan de Schiedammers? Misschien, maar zeker aan zijn regeerders. Evenals het voorheen zo belangrijke Delft is het gedurende lange tijd in zijn groei blijven steken. Bronnen van inkomsten werden aangeboord, schonken overvloed en ver- (Luchtfoto K.L.M.- Aerocarto) droogden na enige tijd. Schiedam had eens, evenals

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 33