Nieuwland: kind van deze tijd 11 Lucht, licht, zon, openheid is de eisEen kijkje langs de Burgemeester van Haarenlaan. De opbouw van de wijk Nieuwland en de trans formatie van de binnenstad tezamen met de omgeving van het station en niet te vergeten de aanleg van de Maasboulevard zijn de hoofdmomenten van de na-oorlogse groei van Schiedam. Velen hebben aan Nieuwland gewerkt, met elkaar of na elkaar. Herhaalde malen werd het project gewijzigd. Al bouwende kwamen de ideeën; zoals een schrijver al schrijvend tot zijn denkbeelden komt, die ontwikkelt en ze contouren geeft. De opvattingen omtrent huis vesting en stedebouw evolueerden snel in de na oorlogse jaren. Het wonen in de nieuwe stad is on vergelijkelijk beter dan in het voor-oorlogse Schiedam. Wat de opzet van het quartier betreft mag men zeg gen, dat het de neerslag is van na-oorlogse opvat tingen over stedebouw. De voor-oorlogse esthetische grondslagen werden in een hoek gegooid. Men had er ook dermate aan gerukt en getrokken dat het niet meer mogelijk was op deze als fundament nog te bouwen. De moderne stedebouw is begonnen met het leggen van nieuwe grondslagen. Of ze zo deugdelijk zijn dat ze de eeuwen zullen trotseren, gelijk Amsterdams onvolprezen grachtengordel, is een vraag die de huidige generatie niet vermag te beantwoorden. De vraag is misschien irrelevant, omdat bij de moderne stedebouw de eisen van de esthetica hebben moeten wijken voor een andere factor. De volle nadruk is komen te liggen op de hygiëne, op het hygiënisch wonen. Lucht, licht, zon, openheid is de eis waar voor al het andere moest wijken; en ook geweken is. Een vraag is, of men deze eisen niet ad absurdum heeft gevoerd, in het bijzonder in de Lage Landen bij de Zee, waar het steeds waait en waar men der halve niet alleen zorg moet dragen voor doorstroming, maar ook voor bescherming daartegen. De beschut ting tegen wind en tocht is te onzent een probleem. Het plaatsen van hoog bij laag, zoals dat gebruikelijk is in de moderne stadsuitbreiding, heeft het euvel van een te krachtige en daardoor hinderlijke door stroming nog verergerd. Ongetwijfeld overwegen de deugden van de moderne stedebouw, maar niettemin is men al te lichtzinnig omgesprongen met oude waarden en heeft men soms met het badwater het kind overboord gegooid. Waarom geen pleinen meer met gesloten wanden, waarom deze monumen taliteit als een waardeloos goed in de prullenmand gegooid? Waarom die heilige angst voor symmetrie? Waarom het woord monumentaliteit steeds tussen aanhalingstekens geplaatst? Trafalgar-Square in Londen, de place de la Concorde, de place Vendöme, de place des Vosges, de te veel om op te noemen in Parijs, ze zijn het aankijken nog altijd waard. Maar we koesteren de hoop, dat de moderne stedebouw er nog eens in zal slagen een synthese te vinden van hygiëne en schoonheid. Nieuwland vertoont enige belangrijke kruispunten van wegen, maar alleen in het straatoppervlak komt dit tot uiting; evenmin als elders komt de plein vorming tot uitdrukking in de bebouwing. Maar ongetwijfeld geldt dat alles niet voor Schiedam in het bijzonder. Het is de geest van de tijd, waartegen het moeilijk vechten is. En Nieuwland mag er zijn. Vooral als men bedenkt, dat de ontwerpers rekening te houden hadden met de schaarste aan grond. Schiedam is gedoemd een intensief gebruik te maken van het weinige materiaal waarover het beschikt. Schaarste-economie is in Schiedam geboden. Het moet het richtsnoer zijn bij het ontwerpen van zijn uitleg. Verwonderlijk wat er desondanks in Schiedam is tot stand gekomen, in het bijzonder in Nieuwland. Ondanks het uitgebreide programma dat men te verwezenlijken had, heeft men er het groen niet ver geten. Het zuidwestelijke gedeelte, tegen de Vlaar- dingerdijk, is geheel gebruikt voor de aanleg van bosschages en gazons.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 39