andere tijden, andere opvattingen 13 Het uitbreidingsplan Nieuwland in eerste aanleg dateert uit 1935. De tweede december van dat jaar stelde de Raad een plan van uitbreiding vast voor een gedeelte van Nieuwland en 's-Graveland. De uit breiding aan de noordzijde was in het zicht gekomen, toen de wijk tussen de nieuwe Burgemeester Knap- pertlaan en de Vlaardingerdijk zo goed als voltooid, de Vlaardingerdijk over een grote lengte bebouwd was. Maar ook in de laatste voor-oorlogse jaren evolueerden de denkbeelden in vrij snel tempo en de vijfde mei 1939 stelde de Raad opnieuw een plan vast voor Nieuwland en 's-Graveland. Maar laten we vooral niemand te kort doen. Eer wie eer toekomt; al in het jaar 1920 leefde bij het toen malig gemeentebestuur de gedachte Nieuwland te bestemmen voor de toekomstige uitbreiding van Schiedam. Hoe de terreinen bouwrijp te maken? Dat probleem vormde een twistpunt. Men lanceerde het denkbeeld de polder op te spuiten tot dijkhoogte, zodat de riolen zouden kunnen lozen op de Schie. Maar er waren veel tegenstanders van dat plan, niet het minst onder de burgerij. Er was een bekende Schiedammer, een alcoholfabrikant, een man met durf en visie, die zich tot tolk maakte van de oppositie. Gelukkig heeft de voorzienigheid Schiedam gespaard voor deze mishandeling van Nieuwland. De uitbreiding in het hoge noorden was nog niet aan de orde en toen Nieuwland aan de beurt was, was er geen mens meer die eraan dacht zijn kleibodem te belasten met een zandlaag van twee meter. In de bezettingsdagen, de eerste december 1942, stelde de burgemeester, waarnemende de taak van de gemeenteraad, een uitbreidingsplan in onderdelen vast voor een ander gedeelte van Nieuwland, „Nieuw land II", terwijl het plan Nieuwland I werd herzien. Het was de Commissaris der Provincie, waarnemende de taak van Gedeputeerde Staten, die het project goedkeurde. Zomer 1944 herzag de burgemeester het plan Nieuwland en het was weer, of nog, de Commissaris, die er zijn fiat aan gaf. Na de bevrijding liet de tijdelijke Raad zijn kritisch oog over het project gaan, met een herziening als resultaat. Het was dit plan dat van kracht was, toen men een aanvang ging maken met de realisering van de nieuwe stadswijk. Dat impliceert niet dat Nieuwland is gebouwd in overeenstemming met dit goedgekeurde plan. Het zou ook niet mogelijk zijn geweest. In onze tijd trotseert geen stedebouwkundige waarheid de eeuwen. Zelfs geen jaren, als men meer dan vijf vin gers nodig heeft om ze erop af te tellen. De denk beelden wijzigden zich snel na '45 en er kwamen nieuwe mensen, die de denkbeelden op hun wijze interpreteerden. Was het niet Pirandello die de stel ling lanceerde dat een ieder zijn eigen, strikt persoon lijke waarheid meebrengt? Revenons a nos moutons. Schiedam moest zich ver nieuwen. De woningvoorraad stamde voor het over grote deel uit de 19e eeuw. Wat de stad aan haar inwoners en aspirant-inwoners te bieden had, was hopeloos verouderd en bovendien, doordat van onderhoud tijdens de bezettingsjaren zo goed als geen sprake was geweest, veelal vervallen tot krot. Zoals overal in den lande stagneerde ook in Schiedam de particuliere woningbouw en kwam ook te onzent de zorg voor de volkshuisvesting geheel en al op de schouders van de overheid te rusten. Aan elke vergroting van de wijk Nieuwland ging noodzakelijkerwijze een partiële wijziging van het plan vooraf. Niet alleen vanwege de zich steeds wijzigende opvattingen omtrent stedebouw, maar ook omdat het noodzakelijk was de wijk van een groter aantal openbare gebouwen dan voorheen in het voornemen had gelegen, te voorzien. Met name is het de bouw van scholen, waaraan veel grond moest worden geofferd. Het aantal leslokalen waar over Schiedam beschikte in de binnenstad en de vooroorlogse uitbreiding, was onvoldoende. Boven dien werden de afstanden tot Nieuwland te groot bevonden. Een derde factor was, dat het vooral jonge gezinnen waren, die zich in Nieuwland vestigden, zodat er nieuwe scholen moesten komen, zelfs al zou er schoolruimte over zijn in andere wijkende Gorzen, de binnenstad, het oostelijke stadsdeel, waar de aanwe zige capaciteit inderdaad niet ten volle werd gebruikt. Het schreeuwend gebrek aan speelruimte in de oude stad wordt in de nieuwe wijken door een overvloed aan groen goedgemaakt. Op de achtergrond de Opstandingskerk van de architecten Van den Broek en Bake,ma.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 41