verkeersknooppunt in de Rundstad 15 De nieuwe weg Rotterdam-Vlaardingen raakte al spoedig, vooral in het stadscentrum, overbelast. Ook al moest, na gestadig overleg met de Provinciale Planologische Dienst, het plan bij stukken en brokken gewijzigd worden, de structuur van het wegenplan, het geraamte, bleef onaangetast. Drie invalswegen in de richting zuid-noord, één in de richting oost west. Het plan voor een weg ten noorden van de oude stad die het uiteinde van de Vlaardingerdijk moest verbinden met het destijds juist tot stand gekomen stationsplein is zeker geen uitvinding uit de na oorlogse tijd. Het is integendeel van vrij oude datum. Tegelijk met het project tot de aanleg van een nieuwe verbinding met Rotterdam, de Kamerlingh Onnes- laan en de Lorentzlaan, kwam het plan op, deze weg door te trekken dwars door de Nieuwlandse Polder tot nabij de grens met Vlaardingen. Het was ook destijds te voorzien, dat de nieuwe weg Rotter dam-Vlaardingen - Hoek van Holland (Burgemeester Knappertlaan - Nieuwe Haven - Oranjestraat - Gerrit Verboonstraat) spoedig overbelast zou raken. Men moest roeien met de riemen die men had, ofschoon te voorzien was, dat wat men maakte, half werk was en zeker niet de oplossing van het probleem van het verkeer tussen Rotterdam en de steden aan de Waterweg zou zijn. Noodzakelijkerwijze zou de nieuwe verkeersweg uitmonden op de Schiedamse- weg, nabij het Marconiplein, zodat er geen sprake van was dat het verkeer over de Mathenesserweg en de Mathenesserbrug naar Rotterdams centrum werd ontlast. Eerst toen de directie van de Nederlandse Spoorwegen besloot de overweg bij de Overschiesche weg te elimineren door de gehele spoorbaan omhoog te brengen en een nieuw, hoog gelegen station te bouwen, ontstond de mogelijkheid om het verkeers probleem radicaal op te lossen. Een nieuwe, hoog gelegen weg voor snelverkeer naast de spoorbaan kwam toen in de lijn te liggen. Ongetwijfeld het ei van Columbus, als men eenmaal op de gedachte is gekomen. In het plan voor Nieuwland werd nu het tracé van de weg west-oost, het laatste gedeelte van de Burgemeester van Haarenlaan, in noordelijke richting verschoven. In de naaste toekomst zal de weg de Schiedamse Schie kruisen over een hoog boven het water gelegen brug, die toegang geeft tot de hooggelegen rijweg, eerst op Schiedams, daarna op Rotterdams gebied. Met een hooggelegen brug over de Delfshavense Schie zal de weg uitmonden in de Beukelsweg en vervolgens aansluiten op de wegen die leiden naar Rotterdam's Centraal Station. Het nieuwe station met de daarlangs lopende hoge rijweg, maakt een verruiming en tegelijk moderni sering van het stationsplein niet alleen mogelijk, maar ook noodzakelijk. De wijziging van het tracé van de Burgemeester van Haarenlaan nabij de Schie zal Nieuwland dichtbij westelijk Rotterdam brengen. Van de verkeerswegen noord-zuid heeft de meest westelijke, de Rembrandtlaan, niet meer dan lokale betekenis. Maar het was destijds, in 1951, het brugge- hoofd, van waaruit Nieuwland werd veroverd. Van hieruit is men begonnen Nieuwland te bebouwen, de enige verbinding met de bestaande stad was slechts mogelijk met de Rembrandtlaan als uitvals- poort. Eerst in een later stadium heeft men de drie andere, de belangrijkste zuid-noord-verbindingen kunnen construeren. De Nieuwe Damlaan verbindt de oude stad, over de spoorweg naar Hoek van Holland heen, met Kethel, dat over enige jaren het nieuwste Schiedam zal zijn. De Parkweg is de weg die leidt van de oude stad naar het nieuwe recreatie gebied: het Prinses Beatrixpark, en de meest ooste lijke, de 's-Gravelandseweg, geeft toegang tot het industriegebied ten westen van de Schie.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 43