economie en behoefte boelseerden de nieuwe stnd 17 De realisering van de wijk Nieuwland eerst heeft het mogelijk gemaakt Schiedam met zijn omgeving te verenigen. Maar die noodzakelijkheid is eerst ge boren door het naar elkaar toegroeien van de steden van het westen, een groei die de Randstad Holland heeft of zal doen ontstaan. De schaarste aan grond en mede het feit, dat van alle kanten gegrepen werd naar de bouwterreinen van Nieuwland, dat er ruimte moest worden ge vonden voor gebouwen die voor de gehele stad, zelfs voor de streek, van belang zijn, deze omstandigheden hebben hun stempel gedrukt op het na-oorlogse woningtype. Uit de aard der zaak had men het voor oorlogse type: een kleine benedenwoning op de beganegrond en een bovenwoningopde eerste etage en op de zolderverdieping, niet kunnen en niet willen handhaven. Zoals overal elders in den lande is ook in Schiedam de flatwoning na de bevrijding de gang bare woning geworden. De gestegen en nog steeds stijgende bouwkosten hebben geleid tot een uniforme indeling van boven elkaar gelegen woningen. Ook de moderne bouwtechniek stuurde in die richting. De skeletbouw in gewapend beton, de standaardisatie van onderdelen: binten van voorgespannen gewapend beton, stapelblokken, leidt tot uniformering. Het ge bruik van betonnen heipalen, in de fabriek vervaar digd dan wel ter plaatse in de grond gegoten en vastgestampt, leidt tot hoogbouw, wil dit systeem uit een economisch oogpunt verantwoord zijn. Ongetwijfeld heeft het ééngezinshuis zijn voordelen, maar men vergeet vaak, dat woningen in hoogbouw deze evenzeer hebben. De voordelen van hoogbouw komen eerst tot uiting, wanneer men zoveel woningen boven elkaar stapelt, dat liften noodzakelijk, afvoer- kokers voor het huisvuil gewenst zijn, dat men het moeilijk kan doen zonder centrale verwarming. Hoogbouw leidt, mits goed geplaatst, tot grote af standen tussen de woongebouwen en daardoor tot een ruime groenvoorziening. Deze wijze van volks huisvesting, mits goed toegepast, is uit een oogpunt van handhaving van landschapsschoon verkieselijker dan de bekende dichtgeweven deken van ééngezins huizen die de gaven van de natuur doet uiteenvallen in partikels van zo kleine afmetingen, dat de natuur gedenatureerd uit de bewerking te voorschijn treedt. Drie- en vierhoogbouw is regel in Nieuwland. Tweeër lei systeem is er toegepast, de portiekbouw en de galerijwoning. Beide systemen hebben een kans gekregen; in de aanvang viel de nadruk op de portiek woning, maar allengs heeft de galerijbouw zijn achterstand kunnen inhalen, ofschoon dit systeem waarschijnlijk het kostbaarste is van de twee moge lijkheden. Maar de voorkeur van de bewoners schijnt uit te gaan naar het wonen aan een galerij, omdat dit systeem ongetwijfeld meer privacy biedt dan het concurrerende type. Het lijkt vanzelfsprekend, dat elke woning voorzien is van een douchegelegenheid. En inderdaad, voor woningwetwoningen en andere van overheidswege gesubsidieerde huizen is dit verplicht. Maar het is nog niet zo heel lang geleden, dat deze voorziening uit de projecten werd geschrapt, als zijnde een over bodige luxe. Men volstaat er niet mee de woning van een douchecel te voorzien. De verleiding schijnt groot te zijn om van deze ruimte een kolenbergplaats of een rommelhok te maken. De menselijke zwakheid kennende en er rekening mee houdende dat zindelijk heid op het lichaam niet voor een ieder een nood zakelijkheid is, is het gemeentebestuur zo verstandig geweest de gebruikers van gemeentewoningen de verplichting op te leggen een geiser te huren van het gemeentelijk energiebedrijf, voor zover men er zelf geen bezit natuurlijk. En thans het tere punt van de verwarming. Graag had Schiedam, althans velen in Schiedam, elke woning van verwarming vanuit een ketelhuis voorzien, omdat zulks toch werkelijk een eis van de tijd is. Helaas bleek het onmogelijk op dit punt het centrale gezag over de hele linie te overwinnen. Slechts voor de woongebouwen die uit meer dan vier woonlagen bestaan en Schiedam heeft er verschillende ge bouwd is het gelukt de daarvoor noodzakelijke toestemming van het hoogste gezag weg te slepen. En dat niet dan met grote moeite en een overmaat van welsprekendheid, ja overredingsvermogen. Onge twijfeld had, als het mogelijk was geweest alle woning wetwoningen centraal te verwarmen, het plan voor Nieuwland er anders uit gezien. Grote bouwblokken, bevattende elk veel woningen, is een conditio sine qua non voor verwarming van een centraal punt uit, zullen de kosten daarvoor de draagkracht van de bewoners niet te boven gaan. Maar zeker is wel dat het nageslacht ons niet dankbaar zal zijn voor wonin gen die ten minste vijftig jaar dienst moeten doen en op het punt van de verwarming bij het ontwerpen al verouderd waren. Het is te vrezen, dat we te dien aanzien veel ten achter zijn bij hetgeen in sommige Europese landen tot stand gebracht kon worden. De woningen in Nieuwland zijn gebouwd volgens een systeem voor prefabricatie, het zgn. Muwi-systeem, dat zich in de loop van de jaren ontwikkeld heeft, van welks geschiedenis de wijk Nieuwland een beeld Voorkeur voor galerijwoningen: meer „privacy".

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 45