- ,-., 19 Architect Groosman: wijkcentrum. Daarboven twee lagen maisonnettes. geeft en dat zijn waarde bewezen heeft. Daarnaast werd het systeem Bredero toegepast, maar dat in beperkte mate, terwijl laatstelijk een tweehonderd en tachtig woningen zijn gebouwd volgens het uit Frankrijk stammende systeem Dura-Coignet. Bij deze bouwwijze worden de onderdelen, die van grote afmetingen zijn, op de fabriek gegoten, volkomen afgewerkt, daarna aangevoerd op de bouwplaats, door een kraan uit de wagen gelicht, en dan neer gelaten en gesteld op de plaats waar ze dienst moeten doen. Van bouwen valt bij dat systeem niet te spreken deze woningen worden gemonteerd. De hoofdschotel in Nieuwland wordt gevormd door de flatwoning, maar ook de zgn. maisonnette werd er gebouwd. In zekere zin is in dit woningtype een terugkeer belichaamd naar de voor-oorlogse woning, voorzover deze uit twee woonlagen bestaat, maar dan aangepast aan moderne inzichten. De maisonnettes worden in drie lagen op elkaar gestapeld en daarmee bezit het woongebouw zes woonlagen. Ongetwijfeld heeft het maisonnette-type bepaalde voordelen, in het bijzonder voor gezinnen met jonge kinderen. Het is ongetwijfeld rustig wonen, als niet alle kamers op één en dezelfde verdieping zijn gelegen. Bovendien liggen de slaapkamers van de maisonnette niet aan een galerij, zodat er geen verkeer langs gaat. Maar dat verkeer bij galerijwoningen is in feite nooit groot, zelden hinderlijk, terwijl de vrij gecompliceerde in richting van het maisonnetteblok de bouw vrij duur maakt. Ook schiet men met maisonnettes schielijk de hoogte in. Bouwt men drie maisonnettes boven elkaar, dan ligt de woonkamer van de hoogstgelegen wonin gen al op de vijfde laag. In Nieuwland staat ook een van de drie hoge plaatflatgebouwen die Schiedam in de jaren 1956/1957 gebouwd heeft. Oorspronkelijk zouden daar ter plaatse twee woongebouwen geplaatst worden, maar tot het tweede is het niet gekomen. In de onmiddellijke nabijheid van het flatgebouw, eveneens aan de noordzijde van de Van Haaren- laan is een terrein gereserveerd voor villabouw. Enkele woonhuizen zijn ook al tot stand gekomen. Wil zo'n villaparkje levensvatbaar zijn, dan moet de naburige hoogbouw niet al te dicht naderen. Gelukkig is de afstand tot het flatgebouw nog juist groot ge noeg om de villa's en bungalows te vrijwaren tegen de bij hoogbouw voorkomende valwinden, terwijl de lage gebouwtjes nog net niet in de hinderlijke schaduw van het flatgebouw zullen vallen en deze reus nog net ver genoeg staat om bij de dwergen aan zijn voet geen gevoelens van onbehagen, van angst op te roepen. Onder de bijzondere gebouwen die Nieuwland rijk is, vallen enige kerkgebouwen, waarin een poging belichaamd is te komen tot een eigentijdse kerkelijke architectuur en die deswegen opmerkelijk zijn. De Opstandingskerk, ontworpen door het architecten bureau Van den Broek en Bakema, dient het Protes tantse volksdeel; de Katholieken kunnen ter kerke gaan in een gebouw waarvoor het project is ge maakt door het bureau Nix en Taan. Plannen voor een tweede Katholieke kerk werden ontworpen door architect Lelieveldt. Architect Groosman ont wierp onder veel andere bouwwerken een wijk- gebouw, dat naast een aantal vergaderzalen een localiteit voor medische verzorging bevat en boven dien een filiaal van Schiedams goed geleide en goed voorziene Openbare Leeszaal en Bibliotheek her bergt. Het gebouw van architect Groosman bevat naast zalen van diverse afmetingen ook nog een toneelzaal die plaats biedt voor enige honderden toeschouwers en die aan het ontwerp werd toe gevoegd na een bezoek aan enkele gebouwen met soortgelijke bestemming in Amsterdam, en na een onderhoud met de te dier zake zeer kundige leiding van de hoofdstedelijke wijkcentra.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 47