de winkel-centra Geen nieuwe stadswijk, of er is iets te vertellen over de distributie van de winkels. Voorheen maakte men daarvan geen probleem; bij voorkeur bouwde men winkels op de hoek van twee straten of ook wel ergens midden in de straatwand, afwisselend met woonhuizen; daar waar het leek, dat de winkel op stand lag. Steeds met weinig systeem, soms met intuïtie en zakelijke flair. En bleek het dat er elders behoefte was aan een winkel, welnu, dan maakte men van een woonhuis of van een gedeelte daarvan een min of meer bruikbare winkelruimte. Sinds een tiental jaren tracht men het aantal benodig de winkels te berekenen en bovendien concentreert men het leeuwedeel van het aantal in een winkel centrum. Het 'shopping-center' is van Amerikaanse huize en dankt zijn ontstaan aan de sterke groei van de bevolking der voorsteden en een vlucht uit de oude kern. Overal ter wereld trouwens neemt men het verschijnsel van de ontvolking der binnenstad waar, maar in zeer ongelijke mate. Europa volgde, ofschoon de omstandigheden daar anders zijn dan in de States en bepaalde factoren voor de Europese stad niet of in veel mindere mate gelden. De Ameri kaan bouwt het eengezinshuis, dat hij prefereert boven het wonen in een torengebouw. De uitbreiding rond de Amerikaanse steden is in hoge mate extensief; het woninggebouw, de sky-scraper, is er in de ban gedaan. De Amerikaan woont temidden van tuinen, de afstand tot de oude stadskern is vaak groot. Meer dan bij ons beheerst de auto in de States het leven. De stijging van de levensstandaard bracht die radicale ommekeer in de woongewoonten. In Amerika ziet men in vele steden de betekenis van het city-centrum, de down-town, in snel tempo ver minderen. Het is dus de auto die geleid heeft tot een nieuwe vorm van distributiebedrijven, het shoppingcenter, buiten het oude stadscentrum. Overlading van de toegangswegen en vooral gebrek aan parkeergelegen heid hebben mede schuld aan het verval van de binnenstad; in Amerika wel te verstaan. Men bouwt er de shopping-centers, of aan de rand van de voor- Winkel-centrum Mgr. Nolensiaan: hoofdmoment van de wijk Nieuwland

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 49