24 no parking, no business.maar de intimiteit van de Grote Markt is onvervangbaar. steden, of wel in het vrije veld. Het komt niet aan op de afstand die men met de auto moet afleggen, maar op de tijd die men daarvoor nodig heeft. De cardinale eis is: ruime parkeergelegenheid; geen woningen om en nabij, waarvan de bewoners parkeer ruimte in beslag zouden nemen. Europa volgde, Zweden in het bijzonder, Lulea, een Noordzweedse stad, bouwde in de oude binnenstad een winkelcentrum. Dit koopcentrum werd in '55 in gebruik genomen en is gelegen aan een ook voor heen belangrijke winkelstraat. Maar het belang rijkste Europese koopcentrum is wel Hötorgs-City, gebouwd midden in de oude binnenstad van Stock holm, geopend in '59. Rondom de Zweedse hoofd stad bouwde men satellietsteden, alle voorzien van een modern koopcentrum. De belangrijkste, Vallings- by en Farsta, hebben zowel een commercieel als een sociaal karakter. Anders dan in de States bouwt men in Europa woon gebouwen rondom of nabij het winkelcentrum. Zelfs al is het parkeervraagstuk in Europa (nog) niet dermate brandend als in de U.S.A., ook voor ons werelddeel geldt het adagium no parking no business. Verder projecteert men er de koopcentra zodanig, dat men nergens een grote afstand moet afleggen om van winkel tot winkel te gaan. Derhalve geen lange winkelstraten meer; het cardinale punt is dat de bezoeker in een winkelcentrum niet gehinderd mag worden door autoverkeer. Ook Nederland heeft zijn winkelcentra: Leyweg in Den Haag, Amstelveen nabij Amsterdam, de Lijnbaan in Rotterdam. Leyweg wordt doorsneden door een drukke verkeersweg, wat het centrum als een tekort koming wordt aangerekend. Zeker is het en dit is van eminent belang dat Leyweg geen afbreuk gedaan heeft aan het oude stadscentrum van Den Haag. Ook Schiedam concentreerde in Nieuwland een groot deel van de nodige winkels in twee centra: Dr. Wibautplein en Mgr. Nolenslaan. Het centrum op het Dr. Wibautplein is niet omvangrijk, maar een deugd is dat het parkeerruimte biedt. Het ontwerp Nolenslaan, niet de planning, werd vervaardigd door het bureau Spruyt Den Butter. Niets dan Tof voor

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 52