m cijfertaal Schiedams groei gaai door 25 de architectuur van deze winkelgalerij waarboven woningen in twee lagen, met een viertal torenflat gebouwen van afstand tot afstand. De woningen in dat complex, dat ongetwijfeld het hoofdmoment is van de wijk Nieuwland, worden gelukkig zonder uitzondering en in hun geheel centraal verwarmd. Maar de inrichting van deze winkelconcentratie vol doet niet geheel aan de eisen die men aan deze moderne distributiecentra stelt. Misschien ligt de oorzaak hiervan in het feit, dat men vanwege de schaarste aan grond aan handen en voeten gebonden was in Nieuwland. Dat de winkelgalerij aan een ver keersader is gelegen, mag hier niet als ernstig be zwaar gelden; de winkels liggen slechts aan één zijde van de straat en de trottoirs ter plaatse zijn vrij breed. Wel doet deze eenzijdigheid afbreuk aan de gezelligheid van het winkelen, gelijk Rotterdams Lijnbaan die biedt. De vorm van het winkelcentrum-Nolenslaan is niet compact maar integendeel langgerekt. De afstand van het ene uiteinde tot het andere is wel langer dan gebruikelijk is bij de moderne winkelcentra en de mogelijkheid bestaat, dat de parkeerruimte, thans beperkt tot de openbare straat, de verkeersweg, in een nabije toekomst onvoldoende zal zijn. Maar nogmaals, er is op de grond van Nieuwland te veel beroep gedaan, dan dat de mogelijkheid zou hebben Het nieuwe, grote parkeerplein aan de noordzijde van de Broersvest biedt althans voorlopig soelaas aan parkeerbehoeftige auto mobilisten. T' bestaan daar een modern winkelcentrum naar de eisen des tijds te bouwen. Niet onvermeld mag blijven, dat ook voor de te bouwen h.b.s., gecombineerd met het Stedelijk gym nasium, een plaatsje moest worden ingeruimd in Nieuwland. Nog enkele cijfers over Nieuwland. De wijk beslaat een oppervlakte van om en nabij 162,5 ha. Hiervan heeft de openbare weg 37 ha opgeeist of 22,8%; het bebouwde of nog te bebouwen terrein 50,5 ha of 31%, het openbare groen 68,9 ha of 42,4%, terwijl 6,1 ha of 3,7% gereserveerd is voor water: vijvers en singels. En last not least de woningen in Nieuwland. Als de wijk geheel voltooid is zullen er plm. 6600 woningen in gebruik zijn; voor het merendeel in hoogbouw. Het aantal etagewoningen in meer dan vier woon lagen wordt aangegeven als zijnde 1100 of 16,7%; etagewoningen in gebouwen van maximaal vier woonlagen: 4900 of 74,2%. Eengezinswoningen niet meer dan 75 of 1,1%; kleine woningen voor maxi maal twee personen 525 of 8%. De bruto bebouwingsdichtheid van Nieuwland is 162^5= '3'm woningen per ha. De netto bebouwings dichtheid is aanzienlijk hoger. De totale oppervlakte van het voor woningen en winkels bestemde areaal is 34 ha. Telt men daarbij 11 ha aan bijbehorend ver hard terrein, dan komt men tot een netto bebouwings- 6600 dichtheid van 147 woningen per ha. De uitbreiding van Schiedam is met Nieuwland niet afgelopen. Het nieuwste Schiedam zal de terreinen ten noorden van de spoorweg Rotterdam-Hoek van Holland beslaan, op het gebied van de voormalige gemeente Kethel en Spaland, dat in de bezettings jaren voor een deel bij Schiedam is gevoegd. Oor spronkelijk was men van plan het landelijk karakter van het gebied te behouden, met een tuindorp in het centrum. Maar dat plan heeft men moeten laten varen. Schiedam maakt immers deel uit van de grote stedelijke agglomeratie langs de Waterweg en dit deelgenootschap brengt verplichtingen met zich. Hoeveel woningen Schiedam nog te bouwen zou hebben, als het geheel op zich zelf stond, is misschien bij benadering vast te stellen. Er zijn nog tal van woningbehoeftigen en de sanering van de oude stad brengt mee dat vele honderden in vervallen toestand verkerende of slecht geplaatste woningen zullen moeten verdwijnen in een nabije toekomst. Maar van zelfgenoegzaamheid is voor het westen van het land, in dat samenstel van bebouwde zones en groen, die

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 53