27 Kethellandelijk karakter. men tezamen grijpt onder de benaming Randstad Holland, geen sprake meer. Men is van mening dat Schiedam, dat op het ogenblik iets meer dan 80.000 inwoners telt, in de naaste toe komst aan nog 37.000 mensen huisvesting zal moeten verschaffen. Daarom heeft men de al voor een deel gerealiseerde plannen voor een tuindorp terzijde gelegd en een nieuw uitbreidingsplan Kethel-Schiedam ontworpen, dat ruimte biedt voor een veertigduizend huidige of toekomstige bewoners van de agglomeratie. De verplichtingen Schiedam opgelegd zijn beperkt. Het grote wooncentrum van de toekomst ligt ten westen van Schiedam op het gebied van Vlaardingen. Schiedam gaf immers aan een groot deel van de grond waarover het beschikt, een industriële bestem ming. Voor een kleine veertigduizend inwoners zijn een 10.600 woningen nodig. Schiedam-Kethel zal een belangrijk en uitgestrekt stadsdeel worden. Schiedam is smal van taille, dus valt de grens van het plan over een grote lengte samen met de weste lijke grens van de gemeente. Zozeer weten de gemeen ten aan de Waterweg zich compagnons dat ze weder kerig in hun gedachten op het gebied van de nabuur binnendringen, volkomen negerende de gulden regel van het mijn en dijn. Laten we deze afwijking van de gangbare moraal maar toeschrijven aan de osmotische druk. Gronden ten westen van de Beneluxweg, behorende tot het territoir van Schiedam, zijn op genomen in het uitbreidingsplan Holy van de zuster- gemeente Vlaardingen, Maar als men de gemeente grens verder naar het noorden volgt, betreedt men gronden die beheerst worden door het gemeente bestuur van Vlaardingen, niettemin deel uitmakend van het uitbreidingsplan van Schiedam. Met voorbedachten rade heeft men de oude kom van het dorp Kethel buiten het uitbreidingsplan gehouden. Aan sanering van deze oude dorpskern, die toch zeker zijn charme heeft, zal wel niet te ont komen zijn, maar men heeft daarvoor een andere juridieke basis gekozen. De structuur van het uitbreidingsplan ligt verankerd in een drietal oost-west-wegen, die gesneden worden door drie in de richting noord-zuid lopende verkeers- banen. De noordelijkste weg in de richting oost-west is de verlengde Doenkade, de meest zuidelijke is de lang verbeide Rijksweg 20, de weg der zuchten. Daartussen loopt een verkeersader die de Spaanse polder zal verbinden met Vlaardingen en die noor delijk van de oude dorpskom is getraceerd. De noord- zuidwegen zijn de Beneluxweg, de nieuwe provin ciale weg no. 15 naar Den Haag en de spoorweg naar Amsterdam. Zoals gezegd is zal het oude dorp Kethel niet ver dwijnen; men heeft het integendeel tot de kern van het project gemaakt. De gronden oostelijk van het dorp zullen bebouwd worden met villa's en bunga lows; de winkels die er geprojecteerd zijn, zijn in

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 55