recreatie: schade ruimschoots i 28 de toekomstige Beneluxtunnel, eengezinshuizen langs de Poldervaart. Het nieuwe stadsdeel zal ten minste zeven kerken bevatten; tevens 14 a 15 scholen voor voorbereidend lager, 19 scholen voor lager- en 3 voor uitgebreid lager-onderwijs. Aan hogere sporten op de ladder van het onderwijs is niet ge dacht. Terecht waarschijnlijk zover het het hoger- of wetenschappelijk onderwijs betreft. Zo'n hoge vlucht nemen de aspiraties niet in Schiedam, maar het is misschien niet ondenkbaar, dat een stad van om en nabij 120.000 inwoners niet zal kunnen volstaan met één enkele inrichting van middelbaar onderwijs. En wie zal zeggen wat de pasgeboren mammoet Schiedam nog zal brengen, als deze primigenius eenmaal aan het oordeel des onderscheids toe zal zijn Ook voor bedrijven is een aantal ha grond, zij het ook in bescheiden mate, gereserveerd. Het aantal winkels zal volgens ae plannen 17 per 1000 inwoners bedragen, tegen 21 per 1000 in Nieuwland. Het aantal is niet groot, maar in overeenstemming met de tendens door concentratie het aantal te ver minderen. Ook in de buurlanden en in Scandinavië gaat het die kant uit. laagbouw gedacht. De oude kerk zal aan één zijde worden begrensd door een groenstrook. Het dorpse karakter van de kern zal gehandhaafd worden door passende wettelijke maatregelen, maar voor het overige is een stedelijke bebouwing ge boden. De nieuwe satellietstad zal bestaan uit vier door de hoofdwegen gescheiden wijken cf buurt schappen, waarvan de namen aan het verleden herinneren: Woudhoek, Spaland, Groenoord en Kethel. De oude dorpskom en ook het bestaande tuindorp zullen deel uitmaken van de buurtschap Kethel. In totaal zullen op 135 ha 9.635 woningen worden gebouwd. Het gebied dat in het noorden de woonwijken afdekt, is een groenstrook die bestemd is voor recreatie. De grote driehoek, waarvan de Poldervaart en de spoorlijn naar Amsterdam de opstaande zijden vormen en waarvan Rijksweg 20 de basis is, is voor een groot deel recreatie-oord. Het al aangelegde Beatrixpark maakt er deel van uit en men hoopt Schiedam-noord ook nog te verrijken met een winkelcentrum. De bebouwing zal veel verscheidenheid vertonen: hoogbouw in twaalf woonlagen aan de oostzijde van de belangrijke Beneluxweg die zal aansluiten op Last but not least de recreatiemogelijkheden en de groenvoorziening. Voor de actieve recreatie, voor het zelfdoen, is 75 ha gereserveerd: sportweiden, speelvelden, school- en kindertuinen, volkstuinen en niet te vergeten het al bestaande, fraaie open zwem bad Groenoord. Voor de passieve recreatie, zittend of liggend genieten, is een totaal van 74 ha bestemd. En dat ongerekend nog de groenstroken langs wegen en kanalen geschikt voor het in onze dagen zo in trek zijnde bermtoerisme. Waarom ook niet, ieder wat wils, is het richtsnoer geweest van de liberaal den kende ontwerper van het project, architect-stede- bouwkundige Rein Fledderus. Schiedam-noord heeft niet alleen tot taak in eigen behoefte te voorzien, maar men verwacht van het nieuwe stadsdeel tevens, dat het datgene zal aan vullen, waaraan in het huidige Schiedam een tekort is. Het Schiedam van de toekomst zal, zoals gezegd is, 110.000 a 120.000 zielen tellen. Stelt men de behoefte aan sportvelden op 6 a 7 per 10.000 inwoners, dan is de totale behoefte 66 a 77. En daar de stad thans slechts beschikt over 30 stuks, zal Schiedam-noord er 36 tot 47 moeten leveren, waarvan slechts 21 voor eigen gebruik. Ook het tekort aan volkstuinen zal in het hoge noorden moeten worden aangevuld. Recreatiegelegenheid! Schiedam, dat jarenlang zich

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 56