29 Ligweiden en vijvers bieden ruime gelegenheid tot actieve en passieve ontspanning in het Prinses Beatrix-park (foto onder en links). er te weinig aan gelegen had laten liggen, heeft na '45 zijn schade ingehaald. Laat ons dat met enige cijfers mogen illustreren. Aan speelvelden voor jonge kinderen beschikt de stad over 7,1 ha, maar het ligt in de bedoeling er nog 12,5 ha aan toe te voegen. Schoolsportvelden 4,5 ha met nog 5 in het verschiet. Schoolwerktuinen, 1,9 ha met nog 3 ha in een niet verre toekomst. Aan wijkparken biedt Schiedam zijn inwoners 27,25 ha, waaraan, als de Een van de opmerkelijkste verworvenheden van de jongste tijd: het fraaie restaurant plannen doorgaan, nog 12,5 ha zullen worden toe gevoegd. Wat de sportvelden betreft slaat Schiedam met 58,5 ha geen slecht figuur; des te meer als men bedenkt dat een dertiental ha in aanleg is en in de toekomst het toch al aanzienlijke areaal nog met 19 ha zal worden vermeerderd. Aan volkstuinen is 23,5 beschikbaar, 15 ha in bewerking en nog 13 ha geprojecteerd. Ons stadspark is nog wel geen Bois de Boulogne, maar beslaat toch al 61,5 ha, terwijl het gemeentebestuur de burgers van de stad nog 42 ha in het vooruitzicht stelt. In de jaren na de bevrijding is een nieuwe vorm van groenvoorziening opgekomen. Als we de aanleg van wijk- en stadsparken als de expliciete methode mogen aanmerken, kan men van de distributie van groen tussen woongebouwen als een impliciete voorziening spreken. Bij toepassing van deze methode heeft men de natuur rondom zijn huis. Maar natuur lijk is deze wijze van groenvoorziening alleen mogelijk bij hoge woongebouwen. In dit verband is een van de opmerkelijkste verworvenheden van de jongste tijd de Schiedamse Maasboulevard, die tevens een cor rectie is op misslagen door het voorgeslacht begaan. Het is jammer dat men het in de tachtiger jaren van de vorige eeuw bestaan heeft de gronden rechts van de Hoofdstraat te bezetten met kreupele woon- gelegenheden, waarbij de bestaande sloten als stede bouwkundig motief fungeerden. Nog betreurens waardiger is het, dat men in de eerste decennia van onze eeuw volhardde in het kwaad en aan de oude Gorzenwijk een nieuwe toevoegde. Het was jammer in het verleden schenen Schiedams regeerders het doen van misstappen tot systeem van bestuur te maken dat men de gronden langs de Waterweg bezette met fabrieken en andere inrichtingen van industrie die met het grote water niets van doen hadden. Evenwel, als alles had ook dit toch ook zijn goede zijde: er is immers veel goed te maken daar, waar zwaar gezondigd is. De Gorzenwijk staat te de Schiedamse Maasboulevard, met als finishing touch Europoort.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 57