k 1: «s jsiBÏ het oude stadshart 31 stevig op zijn fundamenten, dan dat men hem weg zou kunnen blazen, maar de industriële strook grond langs het water heeft men schoongeveegd en getrans formeerd tot dat fraaie recreatieoord, dat de naam van Maasboulevard heeft gekregen. Een brede strook, die tevens woonwijk is voor een tweehonderdtal ge zinnen. Twee sterflatgebouwen en drie zgn. plaatflat gebouwen zijn in aanbouw en zullen aan een 700 inwoners en eventuele immigranten huisvesting bie den. Maar het zijn niet de verworpenen der aarde die in deze flatgebouwen onderdak zullen vinden. Niet te vergeten de finishing touch van onze Maas boulevard, gevormd door het aan het grote vaarwater gelegen café-restaurant Europoort. De architecten Swaneveld en Goslinga hebben uit de gunstige ligging van het terrein weten te halen wat er inzat; uit de grond en uit het water. Lang hebben de Schiedammers het moeten doen zonder een zitje aan de Maas met consumptie. Het cafeetje van de dames Van Tol, moeder en dochter, aan het Hoofd, is al sedert jaren ter ziele en leeft nog alleen in de herinnering van be jaarden. Vreugdevol souvenir en zaliger gedachtenis! Maar de huidige generatie heeft dit ontspanningsoord doen herleven, in veredelde vorm ongetwijfeld en bevrijd van mogelijke smetten die in de loop van de tijden het cafeetje aan het Hoofd zijn gaan aankleven. Koffiehuizen, cafés: Schiedam is er nog steeds schaars mee bedeeld. Het nieuwe Schiedam kent ze in het ge heel niet; Nieuwland is een drooggelegde wijk. Nieuw- land, het nieuwe deel van Schiedam is nog geen koffie huis rijk. Er is ongetwijfeld nog wel een plaatsje te vinden, waar zo'n nuttige inrichting op zijn plaats is. Deskundige blikken begeleiden de sanering En nu het pièce de résistance, de binnenstad van Schie dam. De sanering, die altijd hand in hand gaat met modernisering en verfraaiing, is een taak die in de laatste jaren met kracht en durf ter hand is genomen. Maar de noodzakelijkheid daarvan is zeker niet een ontdekking van na de bevrijding. Ook al vóór de eeuwwisseling werden er grachten gedempt: Broers- vest, Kreupelstraat. In de Broersvest van vóór 1925 met zijn plantsoenen was al een wezenlijke moderni sering van de stad belichaamd. Daarna kwam de door Rotterdam geëiste verbreding van de grote verkeers weg. In die dagen stond een tiental armetierige huisjes aan de poort van de stad. Het volk sprak van de Tien Geboden. Maar Rotterdams Gemeentebestuur meende, dat de Tien Geboden uit de tijd waren en geschrapt dienden te worden. En Schiedams regeerders bogen deemoedig de schuldige hoofden en zetten de bijl in deze Tien Geboden van ijsselsteen en wormstekig hout. Maar niet dan nadat ze on bruikbaar werden verklaard; onbewoonbaar wel te verstaan. Toen de tien mise rabele huisjes die het decor vormden van de ingang van de oude stad der branderijen, verdwenen waren, hadden de regeerders van Schiedam schik gekregen in de destructie. Het smaakte naar meer en enkele jaren nadat de eerste houweel voor de eerste maal omhoog was geheven, was Schiedams centrum her-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 59