sanering 33 schapen. De nieuwe brede Broersvest werd naar de mening van sommigen nog niet ruim genoeg bebouwd, er werd een ruim verkeersplein aangelegd, en met het Hemagebouw van architect Lepla kreeg Schiedam zijn eerste sky-scraper. Nadat het oude post kantoor tegen de grond was gegaan, werd de voor heen smalle Oranjestraat verbreed en met de Gerrit Verboonstraat aaneengesmeed tot een doorlopende brede verkeersweg. De Nieuwe Haven werd verbreed ten koste van het water, achtereenvolgens twee nieu we bruggen geslagen, de mond van de Burgemeester Knappertlaan verbreed. Na de bevrijding werd de sanering van de binnenstad en haar modernisering opnieuw ter hand genomen. Nu was het noorderkwartier aan de beurt. Meer dan welke andere wijk ook, was Schiedams oude noorder kwartier, besloten tussen Schie, Noordvest, Vellevest en Dam, karakteristiek voor de negentiende-eeuwse stad van de branderijen. Slechts toegankelijk langs smalle bruggetjes, door straatjes en stegen, aan de noordzijde geheel afgesloten, was het een wereldje op zichzelf. Het wereldje van de voormalige „ouwe- tijers", de brandersknechts, die men vóór twee uur in de nacht, het boezeroen om het hoofd geknoopt, als slaapwandelaars langs straten en stegen zag sjok ken. In dat noorderkwartier, tussen de honderden branderijen en mouterijen, woonden mensen, in de Verbrande Erven, Achter de Teerstoof, in de doodlo pende steegjes die uitmondden in de Zijlstraat, in de achterstraatjes, die op hun beurt uitkwamen op die sloppen en waarin de Zijlstraat zich repeteerde, maar op verkleinde schaal. Ze woonden, die ouwetijers, in de Breedstraat, aan de Zijlgracht, die hun melaatse huisjes tot riool diende. De meest welgestelden verbleven aan het Raam (een naam die aan de lakenindustrie herinnert) en aan het Slootje. Het was reeds lang een anachronisme, Schiedams noorderkwartier. De oude branderijgebouwen werden aangepast aan andere doelen, hun vaak fraaie gevels soms onherkenbaar verminkt. Want sinds tientallen van jaren is de alcoholindustrie samengetrokken in enige grote fabrieken. En Schiedams ouwetijers zijn al lang historie. De stadsregeerders grepen in. De oude grachtjes zijn gedempt. De aangevreten, afbrokkelende achtergevels met uitbouwen van de Breedstraat spiegelen zich niet meer in het rioolvocht van de Zijlgracht; huizen en gracht, dat alles is verdwenen. Men heeft vastberaden de bijl gezet in Schiedams eens zo karakteristieke noorderkwartier met zijn krotten en open riolen. Het wordt sinds enige jaren doorsneden door brede verkeerswegen, die de oude stad verbinden met de wijk Nieuwland en met de gordel van industrieën aan haar zelfkant. De oude Spoelingbrug over de Schie die het noorderkwartier met de binnenstad verbond, is verdwenen. De nieuwe, brede Proveniersbrug die hem vervangt, heeft zich van zijn voorganger een twintig meter gedistantieerd, ten einde zich te kunnen distantiëren van de functie voor zijn voorganger. Die Proveniersbrug laat o, teken des tijds het oude noorderkwartier links

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 61