36 af naar de nieuwe Proveniersbrug, die de schakel vormt tussen de oude stad en de weg in het verlengde van de Broersvest, die leidt naar de industriële wijk ten westen van de Schie. De voormalige begraafplaats is vervormd tot een plein, in het verschiet het voor plein van het Stadhuis. De Singel is, nabij het in de negentiger jaren door architect Margrij ontworpen kerkgebouw, door een brede verkeersweg verbonden met de Lange Kerkstraat. En in de toekomst zal ook die straat onder handen worden genomen. Het plan bestaat de zuidelijke straatwand zuidwaarts te ver schuiven. De lijn die de toren van R.K. kerk van de Singel verbindt met de oude St. Janskerk, zal de as moeten vormen van de nieuwe verkeersweg. Maar laat men er zich van bewust zijn, dat het fraaie Oude Kerkhof achter de onlangs gerestaureerde St. Jans kerk intact zal moeten blijven, wil men aan dit uniek stukje oud-Schiedam niet zijn karakter ontnemen. De middeleeuwse kerk vraagt geen ruim voorplein maar wel ombouwing; intimiteit. Hij moet de reus zijn die de dwergen aan zijn voet beheerst. De ooste lijke straatwand van het Oude Kerkhof is ongetwijfeld niet fraai, maar hij is niet te vervangen door een rij bomen, die de vereiste geslotenheid niet kan bewerk stelligen. Wel door een nieuwe bebouwing, waarbij het zeker veroorloofd, ja zelfs dringend gewenst is te archaïseren. Het oude schoon is onvervangbaar... Links: molen De Vrijheid aan de Noordvest. Onder: Aan de Lange Haven spiegelen de eeuwen zich in het water.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 64