37 Men verlieze niet uit het oog dat het oude schoon onvervangbaar is en dat de Lange Haven, het Pro veniershuis met zijn bekoorlijke versieringen, style Rocaille, de Beurs en het St. Jacobsgasthuis van archi tect Giudici, ondanks het grote werk dat deze en een vorige generatie hebben verricht en een volgende zal verrichten de bezienswaardigheden van Schiedam zullen blijven; omdat ze uniek zijn. Maar we blijven steken in de gedurfde transformatie van het noordelijk gedeelte van Schiedams centrum. Ongetwijfeld zal het het is al gezegd aan be langrijkheid winnen, doordat het aansluit op het nieuwe wegenstelsel ten noorden van de stad. Een belangrijke winstpost is de noodzakelijk geworden verwijdering van de wijk, gelegen tussen de Broers- vest, de Schie, de Kreupelstraat en de Lange Kerk straat. Een 172 tal woningen zullen voor de bijl gaan, hoofdzakelijk krotten. Met het Stadhuis zal de nieuwe straatwand van de Broersvest gezicht geven aan dit stadsdeel. En gelukkig heeft de ruïne van Mathenesse een plaatsje gekregen in het project. Aleid's kasteel, reminiscentie aan het oudste Schiedam, mag niet verdwijnen uit het stadsbeeld. Tot het project van Schiedams modernisering behoort ook de totale afbraak van de wijk gelegen ten zuiden van Singel en Emmaplein. Of het daar ooit van zal komen, het ligt nog in de schoot der goden. Of we het wensen moeten? Een verjongingskuur is ongetwijfeld heilzaam voor elk organisme, maar men ga daarmee niet zo ver, dat de trekken onherkenbaar worden. Het is nog niet zo heel lang geleden, dat de koetjes graasden op een tiental meters afstand van Schie dams station. Niet veel meer dan vijfendertig jaar. De aanleg van de Kamerlingh Onneslaan eerst, gaf Roven: Het Proveniershuis (style Rocaille) met daarachter (nu nog) de h.b.s. op de plaats waar eens het nieuwe stadhuis zal verrijzen. Onder: Blik op de aula van het Sint Jacobsgasthuis van architect Giudici, waar thans het Stedelijk Museum is gevestigd.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 65