39 de stoot tot de geboorte van een Stationsplein. Her haalde malen werd de inrichting van dat plein ver beterd, maar naar menselijke berekening zijn we nu wel bezig aan de laatste wijziging. Een grootse opzet ongetwijfeld; operatie Stationsplein is een van de meest gedurfde projecten, waarmee Schiedam zich aanpast aan de tijd en aan nieuwe situaties. Een van de vele winstpunten van dit project is de verdwijning van dat naargeestige buurtje, de Stationsstraat en de Spoorstraat, waarmee het voorgeslacht Schiedam belast had. Er zal nog meer moeten verdwijnen: de oostelijke straatwand van het Stationsplein zal verder naar het oosten gaan. Nieuwe panden zullen worden opgeofferd, maar het doel is dat offer overwaard. Het bouwblok tussen Overschiesestraat, Singel en Overschiese Dwarsstraat zal uit het stadsbeeld ver dwijnen; een gedeelte is al gevallen. Schiedams nieu we Stationsplein zal reiken tot de Schie. Een nieuwe sky-scraper zal in de noordwestelijke hoek het oog een rustpunt bieden; en een aantal gezinnen woongelegenheid. Er staan nog tal van saneringen op het programma, saneringen die men nog vóór 1980 hoopt te kunnen realiseren. De ene is urgenter dan de andere, maar alle zijn van die aard, dat ze het karakter, het wezen van de stad niet aantasten. Goede en slechte woningen zijn in de plannen begrepen; meest wormstekige ver blijven waarmede in de vorige eeuw elk stukje grond in de oude stad waar nog een grassprietje groeide, werd volgezet. De nalatenschap van de negentiende eeuw bevatte veel wat op de asvaalt thuisbehoorde. Zijn opvolger had de erfenis te aanvaarden met al haar lusten, maar ookal haarlasten. Hetvoorrechtvan boedelbeschrijving stond hem niet ten dienste. De lasten waren vele en ze wogen zwaar, maar eer de twintigste eeuw moet plaatsmaken voor zijn opvolger, zal Schiedam zijn gezondheid hebben herkregen. Als alle tekenen niet bedriegen zal Schiedam de toekomst ingaan als een van de beste woonplaatsen van de Lage Landen. .Operatie Stationsplein". Boven: de oude toestand. Onder: Het nieuwe station en het nieuwe plein beginnen zich af te tekenen.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 67