nieuwe wegen op cultureel gebied 41 Ook het culturele leven van Schiedam kreeg in de na-oorlogse periode nieuwe impulsen. Bepaald een transformatie onderging het Stedelijk Museum, gevestigd in het voormalig St. Jacobs Gast huis, een van de fraaiste scheppingen van de reeds eerder genoemde Italiaanse architect Giudici. Het gebouw bevat de stedelijke verzameling oudheden, waaronder belangrijke vondsten uit de begintijd onzer beschaving, die bij recente opgravingen aan het licht zijn gekomen. Voorts breidde het museum regelmatig de collectie nieuwere kunst uit. Toch heeft het Gemeentebestuur er bewust naar gestreefd het museum meer te doen zijn dan een stapelplaats van historie en kunst. Veel meer werd getracht er een levende, educatieve instelling van te maken door tentoonstellingen van de meest verscheiden aard, door lezingen en concerten in de fraaie aula. Gecon stateerd mag worden dat deze opzet volkomen ge slaagd is. Op cultureel gebied stimuleert De Schiedamse Gemeenschap tal van po gingen tot verbreding en vernieuwing. Hiernaast: een repeterend harmonie-orkest. Hieronder: declamatiewedstrijd voor de oudere jeugd in de aula van het Stedelijk Museum. De jaren 19401945 hebben het Nederlandse volk bijna schoksgewijs doen beseffen, dat wat de bewoners van ons land gemeen hebben oneindig veel meer is, dan wat hen van elkander doet verschillen. Toen de bevrijding kwam, leefde er vrij algemeen een sterk verlangen niet meer terug te vallen in het vooroorlogs patroon van streng gescheiden en zeer verschillend gekleurde partjes. Uit deze geesteshouding ontstonden in talrijke plaat sen overkoepelende instellingen op politiek, sociaal en cultureel gebied. Ook in onze stad trachtte een groepje vooraanstaande burgers een dergelijk lichaam in het leven te roepen. De ziel van dit ondernemen was ongetwijfeld de wethouder, thans burgemeester van Rucphen, P. B. M. Alberts. Al spoedig moest men constateren, dat dit streven op politiek gebied niet te verwezenlijken viel. Op cul tureel terrein lagen de kaarten echter gunstiger, zodat op 22 mei 1948 kon worden opgericht de stich ting De Schiedamse Gemeenschap. Statutair is het doel van deze stichting het bevorderen van het onder ling begrip en de bereidheid tot samenwerking van de verschillende Schiedamse bevolkingsgroeperingen, het nemen en stimuleren van initiatieven en maat regelen op cultureel gebied, die de stad Schiedam in

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 69