de schiedamse gemeenschap zo maar: piet groenendaal fragmenten uit zijn afscheidswoord 235 ORGAAN VAN DE STICHTING Jaargang 14, no. 10, februari 1963 Bureau: Plantage, Schiedam, tel. 68043 EREVOORZITTER: Mr. J. W. Peek, burgemeester van Schiedam. BESTUURSRAAD Dagelijks bestuur: F. A. de Wolff, voorzitter; E. A. Leenderts, secretaris; A. de Groot, penningmeester; G. W. van Bergen Walraven, B. Drukker, A. L. J. Kunze, mr. H. A. M. Roelants. Leden: N.J. J.van Baarle, A.S. H. A. Blaisse, P. Groenendaal, K. J. Heyboer, A. de Jong, M. A. A. de Jonge, L. Kamp, P. Th. J. Kuyer, C. Landsbergen. M. van der Nagel, mej. A. E. D. Noordegraaf, A. W. M. Odé, C. Rauws, P. Smit, A. M. Sunderman, mevrouw M. A. C. Taverne-Van Campen, G. P. Verhulsdonk, B. Vin cent en A. van der Wel. REDACTIE-COMMISSIE: B. Drukker, P. Groenendaal, drs. P. Th. J. Kuyer, B. Vincent, F. A. de Wolff. Eindredactie en opmaak: A. Pfeifer. ADVERTENTIES: N.V. Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. M. Roelants. Lange Haven 141 Schiedam, tel. 69300. Giro 5858. DONATIES: minimaal f 5,per jaar. Losse nummers f 0,50 (giro 549934 t.n.v. De Schiedamse Gemeenschap). INHOUD Pag. Afscheid P. Groenendaal 235-236 Stedelijk Museum237 Directiewisseling S.G. 238-239 Wielerbaan 240-241 Kritiek op koorzang242-243 'Thuis te Poort 244-245 Orpheus 1899246 De Studievrienden 247 Zelfwas 248 Van Schie tot Dam 249 Omslag: foto Jan Schaper. Overneming van artikelen of gedeelten daarvan en foto's slechts met toestemming van de redactie. Ik heb me natuurlijk al weken afgevraagd, wat ik op een bijeenkomst als deze zou moeten gaan zeggen. Ik wist wel van niets, maar ik merkte het lekker toch... maar kom... over 20 minuten is alles voorbij. Voor wie een tukje wil doen zij meegedeeld, dat hij over 20 minuten gratis wordt gewekt... dan gaan de sherry-glazen rond. Een zekere Sebastiaan heeft mij dezer dagen in een artikeltje een cul turele Piet genoemd tegelijk met Pierre Janssen. Ik ben althans voor wat mij betreft het helemaal met hem eens. In Nijmegen werd dezer dagen Antoon van Duinkerken gehuldigd. En uit Limburg horen we over een andere grote Toon. Twee mannen van hoog niveau! Is er iemand die hier spreekt van een culturele Toon?... Een culturele Piet! Ik geloof, dat ik mijn gedachte het best uitdruk wanneer ik zeg: Mannen als Antoon van Duinkerken en Toon Hermans, die zijn gróóts. Maar een culturele Piet is alleen maar grotesk. En toch, dames en heren, en toch wil ik maar liever Piet Groenendaal zijn en blijven, zo maar, gewoon, met twee eenvoudige idealen, die ik vanaf het begin geprobeerd heb te verwezenlijken: de Schiedamse Gemeenschap zowel met een grote als met een kleine letter dienen en in dat verband streven naar een gezonde samenwerking van de Schiedamse burgerij op terreinen waar dit mogelijk is. Hoe ik aan die idealen gekomen ben .Op 16 september van het jaar 1782 loopt er een zekere Piet Groenendaal langs 's Heren wegen met een brief in zijn knapzak van de Schout en Schepenen van Raamsdonk. Ze vragen daarin aan de Schout en Schepenen van Schiedam of ze maar zo goed willen zijn om deze Piet Groenendaal, indien hij tot armoede mocht komen, wat God verhoede, zowel geldelijk als anderszins te ondersteunen. Het originele stuk bevindt zich in het archief van Schiedam en ik heb gehoord, dat het nog steeds geldig is. Een post op de begroting heb ik echter nog niet kunnen vinden.Een ding is wel zeker: hij heeft in Schiedam een vrouw gevonden en toen is onmiddellijk de gemeenschapsgedachte hoewel in de allersimpelste vorm in hem wakker geworden. Ik ben hem daar nog dankbaar voor!. .Een zeer bekende Piet Groenendaal was directeur van de Schiedamse waterleiding. U ziet wel: ze werken zich van lieverlee omhoog. Deze piet voer meerdere malen per week met een boot de Maas op, liet de schuit vollopen met Maaswater en verkocht dat vocht dan voor een cent de emmer aan zijn stadgenoten. De kwaliteit van toen lijkt me niet minder dan die van 1963. Mijn vader was een groot man en ik zeg het met de van mij bekende be scheidenheid: ik lijk op hem..Hij zat overal in, behalve in de Raad. Hij was natuurlijk ook lid van de OfficierentuinIn een van de uit hoeken was een minuscuul pleintje.midden op een tempeltje met vele deurtjes... achter die deurtjes waren de pleetjes... en twee dubbele pleetjes met twee gaten en twee deksels. Het waren zogenaamde gemeen schapspleetjes .Dames en heren, ik voel nu een neiging om doodernstig te worden.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 7