SPIEGEL AAN DE WAND... 3 eeuwen mode in museum 237 Mocht u één dezer dagen doorde Hoogstraat wandelen en bij het naar binnen kijken in het Stedelijk Museum in de hal een mooi geklede dame voor een spiegel zien staan, dan is dat niet één van de regentessen van het voormalig St. Jacobs Gasthuis, neen, het is iemand, die u vriendelijk uitnodigt de stoep te be klimmen en het museum binnen te gaan. Want daar binnen in het museum staan er nog meer, dames, heren en kinderen. Zij vormen de collectie oude cos- tuums, verzameld door mevrouw E. Canter Cremers- van der Does, een bekend costuumdeskundige, welke hier in het museum opgesteld zijn onder de titel „Spiegel aan de wand...." Deze tentoonstelling van drie eeuwen mode, vlijt en ijdelheid toont ons naast de costuums ook meubelen en kunstnijverheid en u kunt als u deze tentoonstelling bezoekt een kijkje nemen in verschillende „stijl kamers", waar dan meestal één van de aanwezigen in de spiegel kijkt en wat deze spiegel te vertellen heeft... en zo langzamerhand van de ene naar de ander „kamer" drentelend bent u dan weer 75 of 100 jaar verder in de geschiedenis of dichter bij deze tijd zo u wilt. Zo neemt u dan op deze tentoonstelling kennis van costuums en meubilair van de Rococo af (ca. 1730 - ca. 1780) tot en met de „Charleston-tijd" (1922-1928) en als u dan na dit bezoek weer in de altijd drukke Hoogstraat, zo maar weer in het twintigste-eeuwse lawaai staat, klinkt misschien het wijsje van die oude speeldoos of de „Charleston" u nog in de oren! Als u dus die dame in de hal van het museum ziet staan, terwijl zij in de spiegel kijkt, bedenk u dan niet, doch kom ook kijken, want u weet het.U bent in het Stedelijk Museum hartelijk welkom. J. PAALMAN (foto Hans Visser)

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 9