9-12-12 verh.nl.wohnhaft in flösung der oranienhörigen Jugend| dlich eingestellt und hat grosse seine Pestnahme baten vor allen 65 Dank zij de hulp van de combinatie leverde het artikel b sub 2) geen moeilijkheden op. Daarbij mag echter ook niet vergeten worden het „Thuisfront" van de gijzelaarsvrouwen, die ons op onnavolgbare wijze van alles voorzagen en ongetwijfeld zelf vaak zich veel moesten ontzeggen. De contacten met thuis werden zeer regelmatig onderhouden. Er was altijd wel een manier te vinden, zelfs wanneer er één van de vele Schreib-, Paketen- of Besuchsperren was.... 1 augustus.... mijn haar moest nodig worden ge knipt. Er was echter géén kapper. Niet minder dan vier mede-gijzelaars beproefden hun krachten: van Bochove, Kiviet, Wagner (Maassluis) en Grevelink (Dordrecht). Deze laatste heeft het in fatsoen gebracht, 't Was nodig Het is begrijpelijk, dat het gijzelaarsbestaan goed deels was afgestemd op geruchten, die ons min of meer betrouwbaar bereikten. Bij elk minder gunstig gerucht daalde onmiddellijk de stemming. Maar niet minder werd ons bestaan beheerst door een over stelpende hoeveelheid activiteiten, cursussen, lezingen, studiekringen e.d. In menig opzicht is in de gijzelaars- Links: Zo zagen de Duitse lijsten er uit met gegevens van in gijzeling te nemen personen. kampen de basis gelegd voor de vernieuwing op kerke lijk en politiek terrein, zoals die zich na de bevrijding realiseerde. De aanwezigheid van zovelen, die in het maatschappelijk leven zulk een vooraanstaande rol speelden, maakte dit mogelijk. Hierover zou nog ont zaglijk veel te vertellen zijn, maar ik bepaal mij maar tot enige aantekeningen uit het Dagboek van een Schiedamse gijzelaar, die de sfeer en de wissel valligheid van deze gijzelaarsgemeenschap weergeven 5 augustus Prinses Irene's verjaardag! Kamp commandant Prof. Goudriaan herdenkt haar aan het ontbijt en kondigt de vorming van een Commissie aan tot het vieren van nationale feestdagen. Mag geen bekendheid aan worden gegeven! Op 8 augustus duikt het gerucht op, dat gijzelaars aansprakelijk worden gesteld voor een sabotage daad in Rotterdam, wanneer de daders niet binnen een bepaalde tijd zijn gearresteerd. Helaas: het bleek geen gerucht: 15 augustusSlechte nacht gehad. Enkele onzer lotgenoten zijn deze nacht weggehaald. Wat zal er met hen gebeuren? Om 7.30 uur aantreden op-Met voetbalveld. Op het laatste moment afgelast! Morgen wijding van Ds. 0. G. Heldring afgebroken, daar om 9 uur toch aantreden. De Lagercommandant (bijge staan door een paar S.S'.ers) deelt mede, in opdracht van Rauter, dat, aangezien de daders van het sabo- tagegeval in Rotterdam niet zijn gevonden, 5 mede gijzelaars in de vroege morgen zijn gefusilleerd. Daaronder zijn twee van onze lotgenoten Willem Ruys en Chr. Bennekers, en verder uit St. Michiels gestel Mr. Robert Baelde, Graaf van Limburg Stirum en Baron Schimmelpenninck van der Oye. Onbe schrijfelijke emotie en grote verslagenheid. Voor on bepaalde tijd bovendien ,,Schreibsperre" afgekondigd. Het is moeilijk te zeggen hoe wij ons voelden. Het medeleven met de nabestaanden was groot, maar deze tragische en onmenselijke gebeurtenis bepaalde ons eens te meer bij de ernst van de oorlog. En de geschie denis herhaalde zich weer op 16 oktober, toen onze lotgenoten J. van der Kerkhoff, Jan Haantjes en Mr. H. Vrind werden gefusilleerd wegens sabotagedaden ergens in Nederland! (Vervolg op pag. 71) Bij de foto: Bovenste rij v.l.n.r.: G. W. van Bergen Walraven (ere- gijzelaar), H. L. Jonker Roelants, P. Mak, P. Schaberg, Ir. H. B. J. Aikema, J. Kreber, Mr. N. J. Post, A. M. Tim mermans (Indisch gijzelaar). Tweede rij v.l.n.r.: J. H. van Veen, Mr. J. H. C. Kok, Ir. W. H. v. d. Toorn, P. B. M. Alberts, Mr. P. van Bochove, M. J. Kiviet J. Oost- lander, N. Koren, A. v. d. Knaap (Indisch gijzelaar), W. H. Kloeseman. Derde rij v.l.n.r.: M. I. Bak, Edw. den Hoed C. van Daalen, J. H. Tuyl L. A. M. Vin- cent Jac. van Katwijk Jansz. Zittend op voor grond: v.l.n.r. Ir. W. E. Hoek, J. J. Westhuis, A. M. A. Peeters Mr. P. Sanders en F. A. de Wolff. Op deze foto ontbreekt onze oud-burgemeester Mr. Dr. F. L. J. van Haaren, die helaas vlak voor de bevrijding, in april 1945, overleed.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 13