VAN SCHIE TOT DAM VAN SCHIE TOT DAM VAN SCHIE TOT DAM VA i ADAM IN BALLINGSCHAP vervolg VERSCHIJNING NIET SASSEN TWENTE PALENREGEN JEUGDSCHAAKWEEK 71 Vreugde en verdriet: zij wisselden elkaar af. Vreugde was er in de Schiedamse kring, toen op 4 september de dochter van Mr. P. van Bochove werd geboren, verdriet en oprecht medeleven, toen kort daarna, op 7 september, de zoon van onze medelotgenoot Van Daaien bij een bombardement in Schiedam om het leven was gekomen. Elke verjaardag, elke trouwdag, elke blijde ge beurtenis in het gezin van onze medelotgenoten werd hartelijk meegevierd. Plezier beleefden wij tezamen aan gemeenschappelijke toneel-cn andere uitvoeringen. Ook aan het feit, dat aanvankelijk Vondel's „Lucifer" niet mocht worden opgevoerd, omdat.... de Lager- commandant nog nooit van de „Streichholz" van Vondel had gehoord. Later kwam toch de toestemming af. Verstrooiing bracht ons kampblad „Adam in Balling schap", de viering van St. Nicolaasavond, Kerstfeest en Oudejaarsavond. De herinneringen zijn vele. Het vaak bemoedigende woord van onze eigen kampcommandanten, gijzelaars 1e klasse, Prof. Goudriaan (Standvastig is gebleven, mijn hart in tegenspoed) en van Prof. Schermerhorn, bevorderde in niet geringe mate het saamhorigheids gevoel. De periodieke ontslagen brachten naast blijd schap voor de betrokkenen ook (begrijpelijke) wee moed bij de achterblijvenden. De stemming werd goed tot uitdrukking gebracht door Prof. Ir. H. J. C. Tendeloo, die een tijdlang de Schiedamse kongsi deelde, toen hij bij zijn ontslag zeide: alle bijkomstig heden zijn hier wel goed, maar de hoofdzaak is rot zooi. Om misverstand te voorkomen delen wij mede, dat de komende nummers van ons maandtlad ongeveer op de volgende data zullen verschijren: 15 juni, 15 juli, 1 sep tember, 1 oktober, 1 november en 15 detember. In ons aprilnummer stond op pagina 34 een merkwaardige foto van het aloude hotel Beijersbergen. Uiterst links op deze historische opname meende de redactie de heer J. Sassen te herkennen. In een uit voerig schrijven wijst de heer O. T., ge boren en getogen Schiedammer, ons er echter op dat hij hier positief ene v. d. Water herkent. De schrijver staaft deze bewering nog door erop te wijzen, dat in de boezelaarjaren waarin deze foto genomen werd van Sassen nog geen sprake kan zijn. Wij geven onze mening graag voor een betere en danken de heer O. T. voor de attente wijze waarop hij ons op onze misslag heeft gewezen. Het dagblad Tubantia wijdde een dezer dagen een hele pagina aan de Schie damse Gemeenschap. Onze S.G. werd daarin uitvoerig beschreven en een mooi voorbeeld genoemd voor Oldenzaal. In deze Twentse stad is men namelijk druk doende een gemeenschap op te richten. Burgemeester Mr. J. de Vries is er de stimulator van en hij was het, die al ge ruime tijd geleden in een raadsvergadering geestdriftig over de S.G. sprak. Onder meer merkt Tubantia nog op, dat het te hopen is, dat ooit Oldenzaal nog eens zo'n voortreffelijk maandblad zal krijgen als het Schiedamse. Een pluim die we graag met gepaste bescheidenheid in onze zak steken. Nooit heb ik de lente zo intensief ervaren als dit jaar. Met het ontluiken van de bomen botten ook allerlei prille activitei ten van onze stad. Talrijke stadgenoten bijvoorbeeld houden zich de laatste tijd onledig met het inrammen van eerste palen in de nauwelijks ontdooide grond. De eerste burger van onze stad heeft in deze lentestemming met vaardige hand gezorgd, dat c'e eerste paal voor het nieu we gemeente-ziekenhuis onmiskenbaar zeker in de zwarte bodem verdween. De wedstrijd Feijenoord-Benfica was er schuld van, dat men eerst tot toespraak en sherry en pas daarna tot het heiblok over ging. Verschillende waarnemers zagen daar een kwalijk voorteken in onder het mompelen van „bier op wijn, dat geeft venijn". Voor ons echter draagt deze ge schiedenis onmiskenbaar de moraal: „Sherry op herrie, of herrie op sherry, 't loopt altijd zo glad als een dartele mer rie". Ook onze penningmeester heeft deze wijs heid toegepast bij het eigenhandig beuken van de eerste paal voor het bejaarden tehuis van de Nederlandse Protestanten- Bond. Het geschiedde op het voormalig Martinit-terrein aan de Prins Bernhard- laan en onze heer A. de Groot had zich voor deze gelegenheid in een maagdelijk wit bruidstoilet gehuld. Na de plechtigheid was ieder het er over eens, dat men hier aan het werk had gezien de beste heier onder de penningmeesters en even zeker de beste penningmeester onder de heiers. Van 16 tot en met 19 april werd in de Koopmansbeurs een door de Schaak vereniging Schiedam georganiseerde natio nale jeugdsch sakweek gehouden. Het 40- jarig bestaan van de schaakvereniging was aanleiding tot het opzetten van deze natio nale manifestatie. De heer M. van der Nagel, voorzitter van de sectie Vrijetijds besteding der S.G., opende de jeugdschaak- week. Hij wees in zijn openingswoord op de grote waarde die deze jonge sectie als coördinerend en stimulerend orgaan kan hebben. Telkens immers blijkt, dat er ge zamenlijk meer wordt bereikt dan alleen! Voorts trok de heer v. d. Nagel nog van leer tegen het generaliseren waar het de tegenwoordige jeugd betreft. En hij be sloot zijn speech met de woordenWanneer wij de jeugd de gelegenheid geven haar vrije tijd goed te besteden en hun hierbij zo nodig steun verlenen, dan garandeer ik, dat de tegenwoordige en vooral deze schakende jeugd als pionnen in de strijd om het bestaan alle hun pad kruisende moeilijkheden mat zullen zetten. Tot onze grote droefheid overleed na een kortstondig en zorgvuldig verzwegen lijden hotel-café-restaurant DE KROON in de leeftijd van 33 jaren. De ontslapene was ons allen lief om vele, maar vooral om zijn huiselijke en gastronomische kwaliteiten. Een gastvrij heer is van ons heen gegaan. Hij zal ons lang heugen! Fam. SCHIEDAMMER. Schiedam, 13 april 1963. De teraardebestelling heeft reeds in alle stilte plaatsgehad. Voor bloemen en rouwbeklag is het nu definitief te laat!

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 19