Teneinde aan het culturele en maat schappelijke leven van onze stad nieuw leven in te blazen hebben nu 15 jaar geleden enige verdienstelijke burgers de handen ineengeslagen met het doel de krachten te bundelen en zodoende aan de vervaagde gemeenschapsidee weder om de oude inhoud te geven. Hun arbeid heb ik in de loop der jaren Hans Viaer> van nabij kunnen gadeslaan en met groeiende belangstelling heb ik hun doen en laten gevolgd. In de loop der jaren is de Schiedamse Gemeenschap voor vele organisaties maar ook bij vele evenementen een krachtige stimulans geweest om tot stand te doen komen wat zonder haar hulp niet mogelijk scheen. Zo heeft zij steeds weer gedemonstreerd hoe uit de samenwerking van velen verrassende initiatieven en resultaten kunnen geboren worden. Deze katalyserende werking van haar activiteit is moeilijk te overschatten. Want mede daardoor is een eigen plaatselijk leven gegroeid in een gemeente, waarvan de burgerij soms al te zeer de neiging ver toont te leunen tegen en op te gaan in de mogelijkheden van de grote nabuurstad. Wanneer ik dit zo zeg, dan is hiermede mijn oordeel over de Schiedamse Gemeenschap eigenlijk al weergegeven: geen spectaculaire stunts met eenmalige successen, maar een voortdurend onbaatzuchtig bezig zijn en daardoor van duurzame betekenis! Daarom spreek ik niet over de het meest in het oog springende activiteiten van de S.G., want deze bepalen niet het eigenlijke; dit eigenlijke is gelegen in het creëren van een achtergrond voor het maatschappelijke en culturele leven in Schiedam, een achter grond die tekening geeft en zekerheid. Want men weet het goed: De S.G. is er en zij is daar, waar zij nodig is! Dat is naar het mij voorkomt de grote verdienste van deze 15-jarige Stichting. De burgemeester van Schiedam

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 6