SCHAKEN IN MUSiS 61 vuldig binnenskamers ontwikkeld, werd door een aantal tegenstanders via een protest-pamflet in de open baarheid gesleurd. Wat was het geval? Een schouwburg ontbrak (ontbreekt en zal ontbreken?) in Schiedam; een pijnlijk gemis. En de jeugdige S.G. trachtte met het elan van haar prille leeftijd in één reu zenzwaai deze lacune te vullen. De Rotterdamse architect J. B. Bake- ma ontwierp een uitermate fraai schouwburgplan, gesitueerd in en aangepast aan de toekomstige plaats: de kop van de Plantage. Het bouwlichaam bleef daarbij ge heel omringd door het bestaande, hoge geboomte. Helaas, Schiedam bleek op dat ogenblik niet groot genoeg voor een dergelijke onderneming. Eerst werd het een politieke zaak, waarbij (zo als wel meer gebeurd) het object zelf een ondergeschikte rol ging spelen. Toen dit eenmaal in het reine leek gebracht, kwam een aantal omwonenden van het toe komstige cultureel centrum tegen het plan in het geweer. Tenslotte bleek de appel nog niet eens rijp al zodanig door de worm aange vreten, dat hij niet meer verkoop baar was. Alle schone illusies van een totaal vernieuwd cultureel leven gingen in de prullemand. De jonge stichting De Schiedamse Gemeen schap wankelde op haar ideële basis. Geen wonder dat een anoniem medewerker in een bitter versje (u vindt het hiernaast afgedrukt) zijn gevoelens moest uiten. De bikkertjes zeggen er nü misschien enigszins cryptisch, toen volkomen duidelijk ook het hunne van. WAT NU? staat er tamelijk rade loos in het gemeenschapsblad. Deze radeloosheid was gelukkig maar van korte duur. Een beetje groggy", maar verbeten werd er doorgewerkt. De tijd heeft bewezen dat de S.G. misschien juist door deze harde klap voldoende incasseringsvermogen kweekte om tegen de verdrukking in te groeien. En in het laatste nummer van de eerste jaargang wordt dan ook ge constateerd, dat er maar één daad is, waarmee de S.G. gebaat is: mee werken, meewerken! Burgerzin en gemeenschapsbesef zijn niet de mu ren van een ,,pre-fabricated" huis. Steen voor steen moet worden ge legd. En kunnen we thans niet zeggen, dat het huis toch al tot de eerste verdieping is opgetrokken? P. Dinsdagavond 16 april om 7 uur ging de derde schaakronde in. Het tournooi was begonnen op de Tweede Paasdag, er zijn 9 ronden te spelen en het zal tot zaterdag duren. 14 deelnemers zaten over hun schaakbord gebogen om het jeugd- schaakkampioenschap van Neder land te behalen. In de kopgroep zaten Gerding, Schippers, Kerkhof en Hertoch. Maar er zullen nog 6 ronden gespeeld moeten worden, dus het is nog niet te zeggen wie als overwinnaar uit de strijd te voorschijn zal komen. Hier werd een verwoede strijd ge voerd: zenuwslopend, adembene mend spel., krakende hersens., diepe zuchten., doodse stilte, kor tom hier werd geschaakt. Bij het minste of geringste geluid schrokken de grootmeesters op en keken met verwijtende blikken in mijn richting, om zich daarna weder om in de strijd te werpen. Een niet- schaker, oftewel een leek, was hier niet op zijn plaats. Met een rood hoofd sloop ik naar de deur. De deur piepte.. Ik voelde alle ogen in mijn richting staren, maar ik was al weg. JOSÉPHINE VINCENT (foto Hans Visser) In deze maand valt niet te mei-eren, want langs de Maaskant staat een boom daar dromen wij een ijle droom van minstens negen eieren.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 9