SPOORWEGTENTOONSTELLING 132 afbeelding 3 Na alles wat in dit nummer reeds over het station en de Nederlandse Spoorwegen is geschreven, lijkt het ons niet nodig u nog eens op te wekken voor een bezoek aan de tentoonstelling, die op 1 juli in ons Stedelijk Museum geopend is. Veel van deze „tambaran"-voorwerpen hebben een magische betekenis en werden dan ook bewaard in het zgn. „tambaranhuis" van het dorp. In dit huis, soms met een lengte van 30 meter, geschraagd door fraai besneden palen, zetelen de wijze en oude mannen aan wie in zo'n gemeenschap veel gezag wordt toe gekend. In of voor dit „tambaranhuis" worden ook de inwijdingsplechtigheden van de jongemannen gehouden, die na diverse rituelen en het aanbrengen van de stamtatoeëringen als man in de stam worden opgenomen. Als een soort altaar wordt in dit „tam baranhuis" de ceremoniële „stoel" gebruikt. Dit is een voorwerp, min of meer in de vorm van een stoel, waarvan dan de rugleuning uit een gezicht of mense lijke figuur bestaat. Tijdens deze ceremoniën wordt vaak op de zgn. heilige fluiten gespeeld. Deze fluiten zijn dan ook bijzonder mooi bewerkt zoals u afbeelding 1 toont. U vindt hier een rijkbewerkte mannenfiguur met ingelegde ogen van schelpen, bovenste voor- hoofdsband en omlijsting van het gezicht zijn conische en nassa schelpen. De onderste voorhoofdsband is van dieretanden, in de doorboorde neus steekt de slagtand van een everzwijn, terwijl de lendedoek van gekleurde boomschors is. Het gehele bovenstuk van deze heilige fluit is slechts 58 cm hoog, en toont ons duidelijk het raffinement waarmede dit voorwerp gemaakt is. Ook de amuletten vallen op door de grote expres sieve kracht, die in deze van 13-20 cm hoge hout plastieken te vinden is, zoals u kunt zien in afbeel ding 2. Een bespreking van alle voorwerpen op deze unieke expositie is hier ondoenlijk, want naast boven omschreven voorwerpen vinden wij nog maskers, die gebruikt werden als gezichtsmaskers voor de ceremoniële dansfeesten of de huismaskers, die de muren van de „tambaranhuizen" sierden. Uit boom schors vervaardigde en beschilderde stoffen, die ge bruikt werden om de lendedoeken, welke de vrouwen dragen, te maken, veelal met geometrische patronen (afbeelding 3), vindt u naast ophanghaken, waaraan het voedsel werd bewaard, de kanoversieringen, bamboekokers en kalkspatels (gebruikt bij het sirih- kauwen), de wapens en de muziekinstrumenten. Uitgaande van de magische kracht die deze voor werpen omringen, want heden ten dage leeft deze vreugde en angst rondom de cultussymbolen nog in Nieuw-Guinea, is de opstelling van deze tentoonstel ling tot stand gekomen. In een geheimzinnige sfeer, verhoogd door het ten gehore brengen van primitieve muziek uit het Sepik-gebied, kunt u met verwondering kennisnemen van iets dat dan uw bewondering zal krijgen, namelijk de uitingen van mensen, die op haast ontroerende wijze geloof, hoop en liefde gestalte hebben gegeven. Een bezoek aan deze tentoonstelling, die na in Am sterdam te zijn opgesteld, alleen nog maar in Schie dam te bezichtigen zal zijn alvorens naar Brussel en Bazel te gaan, kan ik u niet genoeg aanbevelen, hopende, dat u na uw bezoek deze aanbeveling doorgeeft. De directeur van het Stedelijk Museum.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 32