CLUBHUIS SINT JORIS DOELE IN ISOLEMENT Toen Karei Scholten veertien jaar geleden het club huiswerk onder de ongeorganiseerde jeugd ter hand nam, was het op dit gebied in Schiedam „woest en ledig". Moeizaam zoekend, experimenterend, strui kelend ook, verstreken de eerste jaren. Bij zijn af scheid in 1960 echter kende onze stad een bloeiend stuk clubhuisleven. Er was orde gekomen, daar waar chaos was. Er was geestdrift geboren, daar waar wantrouwen groeide. Kortom, er was iets bereikt! Drie jaar geleden nam toen C. A. Henrion Verpoorten de leiding van het clubhuis Sint Joris Doele aan het Doeleplein over. Een nieuwe man, met nieuwe ideeën, gesproten uit jaren ervaring elders. Hoe is het hem vergaan in die drie jaar? Wat is er mee-, wat tegen gevallen en hoe is de situatie op dit ogenblik? Verpoorten zit tegenover ons en hij vertelt. Het nieuwe seizoen staat voor de deur. In grote lijnen zal het programma van vorig jaar worden voort gezet. Middag na middag, avond aan avond zullen ze weer het clubhuis bevolken. De kleintjes, druk en beweeglijk, maar hanteerbaar. Niets van een papiertje, zegt Verpoorten, ik hou van vrije expressie. Laat ze zelf hun mogelijkheden maar ontdekken. We helpen er alleen bij. Figuurzagen bij voorbeeld. Ze beginnen bijna altijd met sabeltjes. Ivanhoe, hoe kan het anders! Laat ze maar; later pakken ze vanzelf andere dingen. Maar bij knutselen blijft het niet. Tekenen, kleuren, vinger-verven wordt ook veel en graag gedaan. Hele muren tekeningen getuigen van onblusbare scheppingsdrift. Bij de groteren neemt ook het zelf doen, de handen arbeid, een belangrijke plaats in. Daarin kunnen ze zich ongeacht leeftijd of geslacht uitleven. Daarnaast echter wordt veel gedaan aan spel en sport. De grote ren zijn gauw bang dat iets gek of kinderachtig is en hou daar maar rekening mee. Geef ze de kans stoer te doen en flink te zijn. Voor heel velen blijkt het clubhuis een houvast in hun bestaan, ook als ze ouder worden. En de kinderen van toen, van die eerste jaren, zijn de ouders van nu geworden. Logische konsekwentie: één avond per week is het clubhuis beschikbaar voor ouders. Er kan dan gekaart, gedanst en vooral gepraat worden. Zo blijft het clubhuis voor een grote groep het sociaal trefpunt bij uitstek. Een grote groep, ja zeker. Het aantal min of meer trouwe aanhangers ligt tussen de elf- en twaalfhonderd. Vroeger waren bijna allen afkomstig uit de oude binnenstad. Maar de voort- 182

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 10