DE OUDSTE KERK VAN SCHIEDAM EEN RECONSTRUCTIE DOOR M. VERKADE 243 De kerk gezien van het Noordoosten omstreeks 1262. Tijdens de restauratie van de Grote of Sint Janskerk, waarmee kort na Wereldoorlog II werd begonnen, stuitte men bij graafwerk in het Hoogkoor op oud metselwerk. Na verdere ontgraving volstond men helaas! met het in kaart brengen van deze resten. Pogingen om thans bij bevoegde instanties en per sonen gedetailleerde gegevens te verkrijgen, bleven zonder resultaat. Zelfs bij de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek is geen enkele aan tekening betreffende deze ontdekking geregistreerd. Deze Dienst is van de vondst onkundig gebleven. Dit is zeer te betreuren. Mogelijkheden tot verdere identi ficatie en vergelijkende studie zijn afgesneden. Ge lukkig heeft men bij kort daaropvolgende (Huis te Riviere) en latere (Nieuwland-Kethel) ontgravingen een meer verantwoorde procedure gevolgd, in het laatste geval mede dank zij het werk van een groep amateur-archeologen, die het „in de vingers zit". Wie dus 18 jaar later enige aandacht wil schenken aan de oudste kerk van Schiedam heeft slechts de beschikking over de in kaart gebrachte opgraving en een tweetal documenten die op deze kerk betrekking hebben. Ik meen dat deze wel zeer spaarzame gegevens toch aanleiding geven tot het trekken van uiteraard zeer voorzichtige conclusies, zodat men zich enigermate een voorstelling kan vormen, hoe de werkelijke situ atie kan zijn geweest. Toen Aleyd van Henegouwen in de vijftiger jaren van de 13e eeuw in deze streken verscheen, was de Schie- kreek stap voor stap bedijkt. Vooral door het tot stand komen van een laatste schakel in de reeks be dijkingen het leggen van een verbindingsstuk (de huidige Dam) tussen de dijk die de huidige Hoogstraat (en vervolgens de Boterstraat) vormt en de Nieuw- landse kade was een belangrijk wegenkruispunt ontstaan, waaromheen zich spoedig een nederzetting zal hebben gevormd. De overtoom over deze Dam speelde daarbij een grote rol. Zeker heeft ook de nabijheid van het kasteel een gevoel van veiligheid verschaft. De belangrijke kansen die hier voor handel en nijver heid lagen zijn terdege onderkend. De nederzetting breidde zich zo vlug uit, dat binnen een kwarteeuw de gemeenschap, behalve allerlei ondertussen ver kregen voorrechten, ook stadsrechten verkreeg! Achter deze snelle ontwikkeling staat de stimulerende figuur van Vrouwe Aleyd. Ook de eer van de kerk stichting bij deze nieuwe Schiedam (in tegenstelling tot de oude Overschie) komt haar toe. Daar is immers de brief van 5 december 1262, waarin de bisschop van Utrecht, Hendrik van Vianden, haar de

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 27