M. Holl en de praktijk van morgen 292 gedrongen: hoe? Hoe wilt u dat doen? Hoe wilt u deze mens, die eigenlijk toch als nieuwkomer in de wijk, in de buurt of in de stad zich wenst af te sluiten, hoe wilt u die dan bereiken Wilt u op een plein gaan staan en ze roepen Ik denk niet, dat ze zullen komen. Dan dringt de vraag zich ook aan mij op of de S.G. ten aanzien van deze dingen in het verleden voldoende een beroep heeft gedaan op de geestelijke leiders, die in de verschillende wijken en buurten van deze stad werkzaam zijn. En als die vraag negatief moet worden beantwoord, dan is mijn vraag nu aan u: moet dat dan in de toekomst niet gebeuren? We weten toch, dat er mensen bezig zijn van kerkgenootschappen, van andere organisaties, om in die wijken iets tot stand te brengen. Heeft de Schiedamse Gemeenschap contact met deze mensen? Zoekt ze dat contact? Probeert ze om via deze mensen ook iets te bereiken Zijn we er met een Gids voor Schiedam? Wordt het prachtige maandblad genoeg uitgebuit om de nood zakelijke informatie te geven of moet er toch nog naar andere wegen worden gezocht? De inleider heeft ook gewezen op de ontmoeting die er moet worden georganiseerd tussen de verschillende groeperingen, tussen oude en nieuwe bewoners. Hier wordt de S.G. weer voor een concrete opgave gesteld. Kan ze die aan? Wat denkt u daarvan, professor? U hebt ook gewezen op de geringe deelname van de bevolking aan het verenigingsleven. Ja, u hebt wel gezegd, dat er veel verenigingen in Schiedam zijn, maar... in hoeveel gevallen gaat het er dan om de nieuwe burgers steviger te verankeren? Is de werk wijze van de organisaties, van de verenigingen dan wel geschikt om de mensen vertrouwd te maken met de ruimte en de tijd? Kijk, ik meen dat, nu zoveel besturen van verenigingen in ons midden zijn, het toch zijn nut zou kunnen hebben om over deze dingen klare en eerlijke taal met elkaar te spreken. En natuur lijk, we zouden dan toch nog graag een antwoord willen hebben op de vraag: hoe moeten deze ver enigingen nieuwe werkwijzen introduceren? Dan kom ik aan een ander probleem. De inleider heeft van morgen gesteld, dat degenen die zich buiten de ver eniging houden, maar desondanks behoefte hebben aan een bepaald contact, in informele clubs moeten worden ondergebracht om te maken, dat ze zich meer bij de gang van zaken in de wereld betrokken voelen. Is dit mogelijk bij de tegenwoordige statuten van de S.G. Mag de S.G. zich gaan bewegen op terreinen die eigenlijk voorbehouden zijn aan de verschillende verenigingen Is er wat dit betreft bij u een kentering Geboeid, zeer geboeid heb ik geluisterd naar wat u verteld hebt over het zich vermeien in het tijdeloze. Over het op ons laten inwerken van de schoonheid van kunstwerken en ook naar wat u zei over de heden daagse kunst die ons midden in deze tijd laat staan. Misschien dat m'n vrind Pierre Janssen hier straks nog het een en ander over zou willen zeggen. Want ik zit er wel een beetje mee. Ik zou namelijk toch zo graag willen weten, of in Schiedam met zijn museum voor moderne hedendaagse kunst wel of niet ge sproken zal kunnen worden van een rustpunt, dus van een mogelijkheid om zich te verdiepen in het tijde loze. Sprekend over het Schiedamse museum denk ik aan een ander rustpunt voor de Schiedamse burgerij: aan het Cultureel Centrum, dat de S.G. vanaf het begin van haar bestaan op haar programma heeft gehad. De eigen schouwburg, ondanks het aanwezig zijn van soortgelijke gebouwen in Rotterdam en in Vlaardingen. Hoe is het eigenlijk met de culturele manifestaties, die daar plaats zouden moeten vinden? De Kunstkring heeft, meen ik, zijn activiteiten ge staakt. De Katholieke Kring, als ik goed ben ingelicht, kan met moeite zich staande houden. Toonkunst, dat zijn concerten in dat cultureel centrum zou moeten geven, zal straks nog de concurrentie van het Concert gebouw in Rotterdam erbij hebben. Maar de vraag die ik graag in uw midden zou leggen is deze: is het nog zo, dat u erop staat een cultureel centrum te hebben, of wilt u toch liever naar andere wegen zoeken dan datgene, wat wij ons 13 jaar geleden hebben voorgesteld? En als ik dan cultureel centrum zeg, schiet me ook nog het woord 'wijkcentrum' in de gedachte. Schiedam heeft een dergelijk centrum in Nieuwland en nu ook hier in Kethel. Is het hebben daarvan en het exploiteren in overeenstemming met wat we vanmorgen hebben gehoord? Graag zou ik ook hierover met u van gedachten willen wisselen. Hoe moet de S.G. in de toekomst gebruik maken van deze rustpunten? Nog een belangrijk aspect van vanmorgen is het spel en het echte feest. Wat hebt u het prachtig gezegd vanmorgen. Ik citeer: „We hebben het verleerd feest te vieren en te spelen, omdat ons zo lang is voorge houden, dat alleen arbeid adelt en dat alle tijd benut moet worden." En toch, hooggeleerde inleider, on danks dit organiseert de S.G. ieder jaar opnieuw een vakantiefeest. Ik meen, dat ik een open deur zou in trappen in dit gezelschap, wanneer ik nu zou zeggen, dat bij velen toch de vraag is opgekomen of men daar mee door moet gaan. Of ieder jaar opnieuw ten koste van veel geld en van heel veel energie van mede werkers en organisatoren een feest aan de bevolking moet worden voorgezet, waaraan blijkbaar niet zo heel erg veel behoefte bestaat. Zijn de manieren van het brengen van het feestprogramma en de wijze van het feestvieren dan nog wel juist? Natuurlijk kunt u mij direkt tegenwerpen, dat in Schiedam toch al zo weinig te doen is en dat je daarom al blij bent, dat er eens een week wat te doen Is in een jaar. Maar vanmorgen hebben wij gehoord dat er feest moet zijn, féést; en dat we er zelfs niet alleen zijn met het schep-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1964 | | pagina 16