UIT HET SLOTWOORD VAN ONZE ERE-VOORZITTER Mr. W. PEEK JB 294 Burgemeester Peek en forumlid Ir. W. H. v. d. Toorn bespreken in deze gesprekspauze zonder twijfel gemeen schapsproblemen foto Dick Bos In een uitvoerig slotwoord stelde onze ere-voorzitter, burgemeester Mr. J. W. Peek, onder meer, dat deze studiedag niet werd belegd wegens een te kort schieten in haar taak van de 15-jarige S.G. Integendeel, er is alle reden om met trots terug te zien op wat in deze vijftien jaar werd bereikt. Vervolgens dankte de spreker de beide inleiders en de leden van het forum voor de wijze waarop zij zich van hun taak hebben gekweten. Het is niet zo, aldus spreker, dat de problemen in de loop der jaren voor een instelling als de Schiedamse Gemeenschap zijn verminderd. Op cultureel gebied is een ongemeen diepe depressie in onze dagen waar neembaar. De belangstelling van velen voor allerlei uitingen van cultuur in onze stad is nog immer dalende. Overigens waarschuwde spreker voor overijlde en overtrokken conclusies dienaangaande. Hij gelooft veeleer, dat hier sprake is van accentverlegging, nl. van de buitenwereld naar de huiskamer met zijn tele visietoestel. Ook daar is immers cultuurbeleving mo gelijk. Wel is de mens dan meer in isolement, maar ook de invloed daarvan moet niet overtrokken wor den gezien. Men voelt zich thuis ook werkelijk „thuis"; dit in tegenstelling tot vroeger. En in dat „thuis" hebben radio en televisie een geweldige culturele betekenis gekregen. We hebben te aanvaarden dat de levensomstandigheden aanmerkelijk zijn gewijzigd, al gaat dat dan met een vermindering van het ver enigingsleven, van het gemeenschapsleven zoals het zich vroeger manifesteerde, gepaard. We staan voor de taak te zorgen, dat bepaalde ge meenschapszaken toch geschieden, ook al is de belang stelling van de massa niet meer aanwezig. Het is nu nodig, dat een kleine groep zich blijft inzetten om datgene te handhaven wat in de loop der tijden tot de verworvenheden van onze maatschappij is gaan behoren. Wij hebben tot taak de fakkel aan het nage slacht door te geven. Wie zal zeggen wanneer het ogenblik is aangebroken, dat ook de massa op de t.v. raakt uitgekeken Als ere-voorzitter van de S.G. zegt spreker, dat men ook de zaak der financiën niet moet overschatten. In het verleden is er toch zelden iets achterwege moeten blijven, omdat de middelen ontbraken. In tegendeel, er is heel veel gedaan kunnen worden. En zouden er in de toekomst nieuwe taken zijn, zouden er dan meer middelen nodig zijn, dan kan het finan ciële aspect altijd nog bekeken worden. Op dit ogen blik zou de vraag van de financiën pas gaan spelen, als de opbrengst van de kermis zo zou teruglopen, dat de werkzaamheden van de stichting er door zouden worden beperkt. Voorlopig is dat nog niet het geval. Spreker hoopt ten slotte dat deze dag de inleiding van een nieuwe periode zal zijn, waarin men zal trachten tot een verjonging te komen en tot een grotere opbloei van het culturele leven in onze stad te geraken.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1964 | | pagina 18