315 Deze foto van rector en leraren van het Stedelijk Gymnasium stamt uit een van de jaren 1895-1897. Welke lezer helpt ons aan het „wie is wie?" van deze opname. Met zekerheid is vast te stellen, dat de volgende per sonen erop voorkomen: Dr. C. J. Vinkesteyn (rector), Dr. W. J. Steenhuis, M. Horn, Dr. K. Heeringa en Dr. j. L. Liezenberg. Aannemelijk is, dat ook Lehman de Lehnsfeld op deze foto staat afgebeeld. aan evenredige capaciteiten te bezitten, ach het stemde de aanvaardende Lehman de Lehnsfeld niet bitter en het maakte hem niet opstandig. Alleen kwam er soms haast onmerkbaar iets van een droef lachje om zijn lippen. Maar hij droeg zijn kwaal zijn leven lang met een stille heldhaftigheid, een andersgezinde moed dan dapperheid meestal veronderstelt. In 1897 verergerde zijn ziekte zo sterk dat ook het les geven niet meer mogelijk bleek. Dat zijn Schie- damse vrienden wisten te bereiken, dat hij door de gemeenteraad in 1898 benoemd werd tot curator van het Gymnasium, heeft hem troost gegeven en de band tussen hem en zijn school behouden tot in de laatste dagen van 1901 voor hem het einde kwam aan zijn aards bestaan van slechts een-en-vijftig jaren. Al is Lehman de Lehnsfeld een betrekkelijk eenzame figuur geweest, toch zou het verkeerd zijn hem te typeren als een wereldvreemd mens. In de ruim twintig jaren, dat hij in Schiedam gewoond heeft, had hij vrienden gekregen. Zijn medeleraren hebben door hun vriendschap veel voor hem betekend, zijn hem trouw gebleven in hun genegenheid. Maar ook buiten die kleine kring werd Lehman de Lehnsfeld in onze stad gewaardeerd. In enkele bestuursfuncties heeft hij immers Schiedam gediend. Van het bestuur van de Vereniging tot bestrijding van bedelarij maakte hij deel uit. Regenten van het Diaconiehuis der Hervormden telden hem als een gewaardeerd mede regent. Maar merkwaardig was, althans voor mij toen ik het las, dat het Bestuur van de Drukkerij „De Eendracht" op de begraafplaats aanwezig was, toen Lehman de Lehnsfeld ter aarde werd besteld. Nadere inlichtingen, die ik van de huidige directie mocht ontvangen, maakten een en ander duidelijk. Toen de heer M. C. M. de Groot, de veelzijdige man met de vele ideeën en idealen, bezig was met de opzet van de Drukkerij De Eendracht, waren het de boekhandelaar G. Odé en... Dr. W. A. Lehman de Lehnsfeld, die hij als eersten voor zijn onderneming wist te interesseren. Hadden M. C. M. de Groot en Lehman de Lehnsfeld elkaar niet gekend en had eerstgenoemde in de leraar een wereldvreemd mens gezien, dan zou zeker het contact in De Eendracht niet tot stand zijn gekomen. Opvallend is dat, wanneer Lehman de Lehnsfeld ge storven is, de aangifte daarvan gedaan wordt ten stadhuize door de man in wiens gezin hij ruim twintig jaren had doorgebracht wanneer verhuisd werd, ging Lehman de Lehnsfeld meede heer B. Pinkster, en door de jonge wijnhandelaar Jan Lechner, die pas gedurende de tweede wereldoorlog is gestorven, die behoorde tot het geslacht, waar altijd jonge intellec tuelen en leraren gastvrijheid genoten en vriendschap ondervonden hadden. Typerend voor Lehman de Lehnsfeld, menen wij, die trouw aan het gezin dat goed voor hem zorgde, de gevoelens van dankbaarheid, die hem steeds zijn blijven vervullen jegens degenen, die ondanks zijn ziekte hem hun vriendschap bleven geven. Want trouw en dankbaarheid, aanhankelijkheid en vriendschap boden hem steun in zijn tot het einde dapper gestreden strijd. A. VAN DER POEST CLEMENT

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1964 | | pagina 15