de schiedamse gemeenschap TWEE BELANGRIIKE JUBILEA 305 ORGAAN VAN DE STICHTING Jaargang 15, no. 11, februari 1964 Bureau: Plantage, Schiedam, tel. 68043 EREVOORZITTER: Mr. J. W. Peek, burgemeester van Schiedam. BESTUURSRAAD Dagelijks bestuur: F. A. de Wolff, voorzitter; E. A. Leenderts, secretaris; mr. H.A.M. Roelants, penningmeester; G. W. van Bergen Walraven, B. Drukker, A. de Groot, A. L. J. Kunze. Leden: N.J.J, v. Baarle, Mr. A.S.H.A. Blaisse, P. Groenendaal, K. J. Heyboer, A. de Jong, M. A. A. de Jonge, H. Jong man, L. Kamp, P. Th. J. Kuyer, mej. A. E. D. Noordegraaf, A. W. M. Odé, C. Rauws, P. Smit, A. M. Sunderman, mevrouw M. A. C. Taverne-Van Campen,G. P. Verhuls- donk, B. Vincent en A. van der Wel. REDACTIE-COMMISSIE: B. Drukker, P. Groenendaal, drs. P. Th. J. Kuyer, B. Vincent, F. A. de Wolff. Eindredactie en opmaak: A. Pfeifer. ADVERTENTIES: N.V. Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. M. Roelants, Lange Haven 141 Schiedam, tel. 60260. Giro 5858. DONATIES: minimaal f 5,per jaar. Losse nummers f 0,50 (giro 549934 t.n.v. De Schiedamse Gemeenschap). INHOUD pag. R. H. Fledderus 306-308 De Ster308-309 Sch. Bewakings Dienst 310-313 Dr. W. A. Lehman de Lehnsfeld 314-315 Voetbal316-317 Van Schie tot Dam 317 Omslag: foto Hans Visser. Overneming van artikelen of gedeelten daarvan en foto's slechts met toestemming van de redactie. In de eerste maanden van 1964 vieren twee grote Schiedamse gymnas tiekverenigingen een belangrijk jubileum. T.H.O.R. bestaat dan 60 jaar en de Christelijke Gymnastiekver eniging D.O.K. gedenkt haar 50-jarig bestaan. Beide behoren daar mee tot de oudste Schiedamse sportverenigingen. Alleen hij, die weieens leiding heeft gegeven aan een sportvereniging, beseft hoeveel werkkracht en opoffering van tijd er door zeer velen moet zijn gegeven om deze verenigingen te leiden en tot bloei te brengen. Hoewel ik niet meer tot de jongsten behoor, heb ik geen herinnering aan de tijd, toen T.H.O.R. werd opgericht. Ik woonde toen trouwens nog niet in Schiedam. Het moet echter wel een daad van moed en idealisme zijn geweest om in die tijd tot de oprichting van een gymnastiekvereniging over te gaan en het zal zonder twijfel ook niet eenvoudig zijn geweest om geschikte zalen te vinden om het turnen te beoefenen. Toch groeide T.H.O.R. al gauw uit tot een grote vereniging, eerst met alleen een herenafdeling; later werd ook een damesafdeling gevormd en ik herinner me nog tal van bekende namen op turngebied, zowel wat betreft dames- als heren leden van T.H.O.R. Ook op organisatorisch gebied liet T.H.O.R. zich niet onbetuigd. De opeenvolgende besturen leidden niet alleen met krachtige hand hun eigen vereniging, maar nooit ook werd op hen tervergeefs een beroep gedaan, als het ging om het organiseren van gezamenlijke manifestaties, terwijl ook de S.B.L.O. dikwijls heeft mogen profiteren van de bestuurskracht van haar leden. D.O.K. ontstond vlak voor de 1e wereldoorlog en kwam vooral in de twintiger jaren tot grote ontplooiing. In die tijd was nog lang niet iedereen in ons Christelijk volksdeel overtuigd van het nut van sportbeoefening en het is de grote verdienste van verenigingen zoals D.O.K., dat zij in die kringen de jongeren en de ouderen tot sportbeoefening brachten. In dit opzicht is de verdienste van D.O.K. moeilijk te overschatten. Ook D.O.K. is een goed bestuurde, gezonde vereniging en ook zij is altijd aanwezig bij gezamenlijke activiteiten en ook op haar kan de S.B.L.O. altijd een beroep doen. Vooral voor de vorming van de Schiedamse jeugd zijn beide ver enigingen, die honderden jongens en meisjes onder hun leden tellen, van zeer grote betekenis. Wat betreft de beschikbare zalen, is de situatie in Schiedam thans veel gunstiger geworden en er is een goede kans, dat beide ver enigingen binnen zeer redelijke tijd voldoende oefengelegenheid zullen krijgen in goed geoutilleerde zalen. Wij wensen beide verenigingen een succesvolle jubileumviering toe en verdere groei en bloei in de toekomst. Wij spreken daarbij de hoop en de overtuiging uit, dat het gemeentebestuur van Schiedam, beseffende welk een belangrijke rol de gymnastiekverenigingen bij de vorming van de Schiedamse jeugd spelen, ervoor zal zorgen, dat de nieuwe zalen tegen een redelijke, voor de verenigingen betaalbare, huurprijs ter beschikkinq zullen worden qesteld. A. DE JONG, voorzitter S.B.L.O.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1964 | | pagina 5