DE STER: de leldiame sfeer van een proeflokaal REIN H. FLEDDERUS 308 potloodje en een transparant papiertje. Héél stiekem. Hoewel Rein Fledderus onder de Nederlandse archi tecten niet tot de grote progressieven behoort, blijkt hij voor progressiviteit veel goede woorden over te hebben. Hij noemt Bakema, hij noemt Rietveld. Over die laatste: 'Een groot architect. Alleen verzet ik me een beetje tegen de mode, die Rietveld aan het worden is. Mensen worden rijk en ze gaan dat demonstreren. Ze schaffen zich een Jaguar aan, ze kopen een Corneille en een Appel om aan de muur te hangen en op een zeker moment kopen ze ook een Rietveld." Maar, zo vindt Fledderus: juist deze statuszoekers, mensen die overal veel geld tegen aan willen smijten, maken het de architect mogelijk om progressief te zijn. Hij zegt: 'Het is immers zo, dat we zonder Napoleon III geen boulevards in Parijs zouden hebben, zonder Louis Quatorze geen Versailles en zonder Kubitschek geen Brazilia.' Napoleon, Louis Quatorze, Kubitschek de bouw werken waarvoor ze opdracht gaven, dienden alleen maar ter meerdere glorie van zichzelf. Schiedam geeft Fledderus de opdracht om een sane ringsplan te maken: dat is geen vorm van status- zoekerij van de gemeente Schiedam. Integendeel: men voldoet daarmee aan een noodzaak. Rein Fledderus voelt die noodzaak ook aan. Ook al daarom zegt hij: 'Ik vind het een fijne opdracht. Een moeilijke ook wel.' Maar Rein Fledderus houdt van moeilijke opdrachten. Tenminste, die indruk wekt hij. De schaarse opmerkingen, die Rein H. Fledderus tóch nog, en tegen zijn voornemen in, over het sane ringsplan voor Schiedams oude stad heeft losgelaten, komen kort samengevat hierop neer: „Het saneringsplan komt misschien een jaar of vijf te laat. Maar in één opzicht komt het op een juist moment. De welvaart maakt het namelijk mogelijk, dat beleggingsmaatschappijen grote bedragen voor handen hebben. De sanering gaat veel geld kosten. De uitvoering ervan moet ook zoveel mogelijk ge spreid verlopen. Wie in de gesaneerde binnenstad wil gaan wonen (de tendens vooral onder de jongeren om de buiten wijken te verlaten en weer in het centrum te gaan wonen, is duidelijk merkbaar) moet weten, dat het niet goedkoop wordt. Iemand heeft eens uitgerekend, dat voor een huis in een gesaneerde wijk, de grond verwerving op 5000 gulden komt te staan. Daarbij zou 3000 gulden komen voor het bouwrijp maken van de grond; samen 8000 gulden. Dat is twee maal zo veel als voor een huis in een nieuw uitbreidingsplan. Schiedam moet, als het eenmaal een gesaneerd cen trum heeft, nooit de illusie gaan koesteren dat het aan Rotterdam kan gaan trekken. Haar verzorgings functie blijft beperkt tot 130.000 inwoners maximaal. Wél moet het zo zijn, dat het historische koopcentrum van Schiedam (Hoogstraat e.o.) in zijn volle glorie hersteld wordt. Ook de mensen, die straks in Spaland en Woudhoek wonen, moeten met 'de stad', 'de stad' bedoelen en het gezellig vinden om ernaar toe te gaan." I De bezoekers van Café Slijterij „De Ster" ademen een onmiskenbare sfeer uit. Een onzichtbaar waas, dat zich langzaam in de grauwe, kille muren en meubels heeft vastgezogen. Zonder die sfeer zou het café een vochtige, ongezellig donkere ruimte zijn ge weest, zonder geur of smaak; in de ware zin des woords een 'kroeg', waar je per vergissing binnen gaat en de vlucht naar het bevrijdend buiten weer afkoopt met de kleinste en goedkoopste consumptie van de prijslijst. Door de bezoekers werd „De Ster" het enige oude, in Schiedam overgebleven, proef lokaal. Een kleine verveloze hulde aan al diegenen, die hier dertig, veertig jaar hun dorst zijn komen lessen. Zwijgend aan de tapkast. Elk vervuld van zijn eigen contemplatieve bezigheden. Niets zeggend, kijkend in de spiegel, elke dag hun harde gulden be talend aan het in stand houden van een stukje voor onze stad zeer typerende historie. Dagelijks komen ze binnen. Een tiental oude, ver grijsde mannetjes, die elk op hun eigen krukje hun eigen drankje komen innemen. Zelden laten zij een woord vallen. Zij drinken slechts. Met kleine over tuigde teugjes uit minieme glaasjes. Heel rustig en heel bedaard, alsof de wereld is opgebouwd uit kleine stukjes glaswerk, die op hun tijd allemaal geledigd moeten worden.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1964 | | pagina 8