Als 200 mensen iets werkelijk willen dan gebeurt het! 12 Jan Gerding (P.S.P.). „Onderling contact is nodig. Dan slijpen de scherpe kantjes eraf. Onderling contact zou een gezonder oor deel tot gevolg kunnen hebben. Nu wij merken dat er bij andere jeugdgroepen ook belangstelling voor het politiek jongerencon tact bestaat, zullen wij daarbij gaarne betrokken zijn." H. J. Semeyn"""(F.J.G.-Marimba- P.v.d.A.). „Een jeugdparlement of jeugdgemeenteraad is best, maar dan moeten wij af en toe kunnen terugvallen op de oudere leden van de partij of op onze ge meenteraadsleden. Wij zullen in ieder geval ons best doen om ons erbij in te schakelen en de plan nen te doen~slagen." Hans v. d. Drift (A.R.J.O.S.). „Ik zou graag de vorm van een Jeugd parlement kiezen, maar dan met behoud van de Raadzaal. Dit is een extra stimulans dacht ik Nog even iets over de leeftijd. Als de leeftijd nu eens tot 16-25 zou worden verlaagd.... dan komt er doorstroming." J. A. v. Leersum, (J.O.V.D.). „Een jeugd-gemeenteraad of jeugd parlement... o, dat zal best gaan, maar dan moeten de fou ten, die de vorige Jeugd-Ge- meenteraad heeft gemaakt, toch beslist worden vermeden. Het lijkt mij, dat onder de 16- en 17- jarigen zeer zeker geschikte krachten voor een jeugd-parle- ment aanwezig zijn. De J.O.V.D. heeft een warme belangstelling voor de plannen." J. D. Verlinde (C.H.). „Ik zal als oud-secretaris van de Jeugd gemeenteraad het initiatief ne men om de zes woordvoerders bij elkaar te laten komenDe Raadzaal moet volgens mij nog steeds beschikbaar zijnVoor ons is het voor alles belangrijk met de neus op de dagelijkse dingen gedrukt te worden. Op dingen in het principiële vlak. We hebben voor alles nodig de gelegenheid onze mening over deze principiële veranderingen in de wereld te vormen." Mej. Weyermans, sprekende namens de R.K. jongeren groep C.J.G., was de eerste die zich uitsprak voor een wederopleving van het politiek jongerencontact, zoals dit belichaamd was in de S.P.J.C. „Maar als wij weer be ginnen, dan prefereren wij een iets gewijzigde vorm", zo verklaarde zij, „bijv. een jongerenparlement. De keuze van onderwerpen wordt dan wat ruimer". De rede van prof. dr. T. T. ten Have, gehouden tijdens onze studiedag in november 1963 en afgedrukt in ons januari-nummer, biedt veel stof tot overdenking en discussie. Graag zullen we daarom reacties ais het onder staande artikel in ons blad opnemen. Hetgeen overigens niet betekent, dat S.G.-bestuur en redactie kritiekloos achter de inhoud staan. Wel echter zijn we dankbaar voor elke bijdrage ter verlevendiging van de discussie over de vernieuwing'van het gemeenschapswerk. Bij een gesprek over de toekomst van het culturele leven in Schiedam was de heer P. Groenendaal enige tijd geleden erg somber. „Ik vraag me dit af", zei hij, „als iedereen nu maar thuis bij de televisie blijft zitten, komt er dan nog wel iets van de maatschappij terecht? Er moeten toch mensen blijven die hun vrije tijd willen geven voor de publieke zaak? Zonder dat zakt zelfs de gemeenteraad in elkaar. Dan loopt ten slotte het hele gemeenschapsleven vast." In april aanstaande heeft schrijver dezes nu tien jaar zijn vinger gehad op de pols van het Schiedamse verenigingsleven. Dit leven heeft hem intens bezig gehouden. Hij heeft er heel wat gedachten aan gewijd. En het doet hem genoegen te kunnen zeggen, dat hij de dramatische visie van de heer Groenendaal niet deelt. Maar wat heeft de heer Groenendaal aan een geruststelling zonder meer? Niets. En daarom heb ik hem een bewijs geleverd. In het blad, waarin ik het plaatselijk nieuws verzorg, heb ik een serie korte interviewtjes opgenomen met vertegenwoor digers van verenigingen, aangesloten bij het Politiek Jongeren Contact Schiedam, kortweg P.J.C.S. Deze organisatie hield in de Raadszaal van het Stadhuis jaren geleden regelmatig bijeen komsten van de Jeugdgemeenteraad, maar de laatste tijd vlotte het niet meer. De Jeugdgemeenteraad was in elkaar gezakt. Had de heer Groenendaal gelijk met zijn zorgen, toen hij zei: „Er moeten toch mensen blijven, die hun vrije tijd willen geven voor de publieke zaak! Zonder dat zakt zelfs de Gemeenteraad in elkaar!" Zat de jeugd dus liever voor het T.V.-scherm, dan zich voor te bereiden voor een publieke taak? De Jeugdgemeenteraad had een nuttige taak. Hij legde de basis voor een toekomstige samenwerking tussen de verschillende burgerlijke groeperingen, uitgaande van een beter begrip voor en aanvaarding van eikaars beginselen. Ook rechtstreekser: de Schiedamse Jeugdgemeenteraad heeft de échte Gemeente-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1964 | | pagina 12