s VERSCHRIKKELIJK WREDE ELEMENTEN IN interview met een Schiedamse schilder 17 foto Hans Visser Nee. Ik vind Nanninga wel goed, maar ik heb niet lang bij hem stilgestaan. Wel bij Corneille. Die vind ik universeel. Maar 't is moeilijk te zeggen, waarom je een bepaalde schilder mooi vindt. Je kan nooit zeggen, hij of hij is beter. Schilderen is een kwestie van intuïtie, 't is een tekentaal, een schrift ook. Vind je de benaming poëtisch-ruimtelijk juist? Ja, want ik ben romantisch, al ben ik ook cynisch. Dit cynische is beslist in m'n werk te vinden. Er zitten verschrikkelijk wrede elementen in en de mensen die m'n werk kennen, zullen het langzamer hand wel zien. Neem bijvoorbeeld dat schilderij dat tijdens de Salon in de hal van het museum hing. In dat schilderij, dat teken, zitten koele wrede dingen. Het teken zelf is bedwongen agres sie. Je kan 't moeilijk beredeneren, anders ging ik misschien schrijven, 't Is ook toekomst. Vandaar misschien ook dat ruimtelijke? Ja, ik wil beslist 't toekomstige en de ruimte ver binden. Waarom Op mij maakt de kosmos een diepe indruk. Alles wat met ons gebeurt is een kosmische wet. Ik zie de ruimte, zoals anderen God zien. Ruimte is toe komst. Bij het jaar 2000, zeggen de mensen, loopt het tegen het eind. Ik geloof, dat het dan pas be gint. Dan is het weer het jaar nul, een ander tijd perk. Nieuwer, beter ook. Nu is er alleen een materialistische instelling. Het geestelijk leven is zoek. De oosterling, die heeft nog een geestelijk leven, die begrijpt ook onmiddellijk een abstrakt werk. Heeft het lezen van bepaalde literatuur je in deze mening versterkt? Ja, Camus heeft veel indruk op me gemaakt. Ik vind „De Vreemdeling" een typisch westers boek. Daarin kun je het kille, onberedeneerde doen van van de westerling terugvinden. Ook het ruimtelijke in sommige gedichten van Lucebert trekt me. Lucebert is ook universeel. En door het lezen van Camus ontdek je jezelf. Ook je eigen wreedheid Nee, niet zo zeer. Die wreedheid ontdek je meer bij anderen. Nee, dat niet. Ik probeer de wreed heid van deze periode weer te geven. Wijzen, dat we op het verkeerde einde zijn. Daarom schilder

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1964 | | pagina 17