EENS WORDT EUROPA WERKELIJK 8 1 Esslingen am Neckar is ongeveer even groot als Schiedam wat het aantal der inwoners betreft. Buiten de wijnbouw, die het landelijk ele ment vertegenwoordigt, vindt de bevolking een bestaan in talrijke fabrieken, waarvan vooral de me taal- en de chemische industrie be langrijk zijn. Een ander punt van overeenkomst met onze stad is ook het intensieve verenigingsleven. Net als bij ons vechtend tegen de ontbindende ten dens van de huidige tijd, maar des ondanks net als bij ons op vele terreinen een opgewekt ge meenschapsleven handhavend. De „Kreisjugendring", het over koepelend orgaan van een twintig tal jeugdverenigingen en tevens ex ploitant van een drietal club- en jeugdhuizen, beijvert zich in nauwe samenwerking met het stadsbestuur al sedert 1949 voor een jaarlijkse jeugduitwisseling met de steden Neath in het Engelse Wales, Udine in Italië en Vienne in Frankrijk. Sinds dat jaar werden iedere zomer uit elke stad gedurende 14 dagen een aantal jonge mensen van 16 tot 23 jaar ondergebracht in de gezin nen van de partnersteden. Ze raken dan in de gezinnen op de hoogte van de levensstijl van een ander volk, maar krijgen ook via een door de ontvangende stad aangeboden programma van excursies een in druk van industrie, landschap en historie van het land waar ze ver blijven. Door medewerking van vele zijden is het altijd mogelijk geweest deze unieke studievakanties tegen zeer lage prijzen te realiseren. Het doel van dit alles De noodzakelijke, toekomstige eenheid van Europa be vorderen door het aankweken van begrip tussen de verschillende vol ken, door middel van onze jeugd. Het eerste contact tussen de steden Esslingen en Schiedam is vorig jaar gelegd door het Kon. Schiedams Mannenkoor Orpheus, dat een con certbezoek bracht aan de Lieder- kranz Esslingen. Dank zij de hier door ontstane band werd Schiedam, i.e. de Schiedamse Gemeenschap, dit jaar uitgenodigd deel te nemen aan de voorbereidende be sprekingen in Esslingen over de jeugduitwisseling van dit jaar. Bui ten de reeds genoemde steden was ook een vertegenwoordiger van de Zweedse stad Norrköping aan wezig. Naar alle waarschijnlijkheid zal ook deze stad aan de uitwisse ling gaan deelnemen. Met Duitse grondigheid en Schwabische hartelijkheid was de ontvangst voorbereid en werd hij uitgevoerd. De besprekingen stonden alle onder leiding van bur gemeester Dr. Dieter Roser en ver liepen vlot en zakelijk, dank zij de ervaring van het grootste deel der betrokkenen. De gevel van het „alte Rathaus", waar de bespre kingen plaatsvonden, was feestelijk met de vlaggen der deelnemende landen versierd. Bijzonder trof ons de onbaatzuchtigheid waarmee bur gemeester en wethouders van Ess lingen en het bestuur van de Kreis jugendring zich alle moeite ge troostten om het de gasten naar de zin te maken en hun een inzicht te geven in de maatschappelijke struc tuur van de stad en in het gemeen- schapswerk. De wijnbergen in Esslingen lopen tot in het hart van de oude binnenstad.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1964 | | pagina 8