LANGS DE POLDERWEG IN KETHEL Octlr^ y,cJ\. De tekening toont u de boerderij van de heer Klein aan de Polderweg, gezien van de Kerkweg af. In het ons nog schaars toegemeten landschap worden dit soort boerderijen steeds zeldzamer. Want zo er al een nieuwe boerderij wordt gebouwd, dan gelijkt deze in niets op de schilderachtige ouderwetse hofsteden. De heer Klein gaf als zijn mening te kennen, dat vele boeren de laatste halve eeuw op een schopstoel hebben gezeten. Hijzelf woonde enkele tientallen jaren ge leden aan de Schans tussen Rotterdam en Overschie. Daar is nu niets landelijks meer over; en aan de Polder weg zal het ook zo lang niet meer duren of al de boer derijen zullen ook hier verdwenen zijn. De Oost- Abtspolder zal vermoedelijk industrieterrein worden en er zullen verkeerswegen worden aangelegd. Boven dien wordt de Schie van Overschie af in de richting van Delft rechtgetrokken. Ter hoogte van het "Huis van Cyrene" gaat de Schie dan recht door de polder en komt ongeveer bij de Kandelaar weer in zijn oude vaarwater. Dit alles snijdt de polder in stukken. Sinds de grenswijziging in 1941 behoort dit gebied tot Rot terdam. De Spaanse polder is al grotendeels industrieterrein geworden, uitgezonderd het noordelijke gedeelte. Wat Rotterdam hiermee op het oog heeft staat nog niet vast. Het plan is al geopperd om de groente veiling naar hier over te brengen. Terug naar de Oost-Abtspolder. Deze polder is vroeger uitgeveend, waardoor er een grote plas ont stond. In de jaren omstreeks 1870 is deze plas droog gemalen. Na de droogmaking heeft men de bodem niet geëgaliseerd, zodat men nu nog kan zien dat deze zeer diepe polder als het ware uit verschillende verdiepingen bestaat. Welke zorgen de vroede vaderen van Kethel in die jaren ook al hadden blijkt uit de notulen van de raadsvergadering van 4 juni 1873. "Tenslotte is na ampele discussie, op voorstel van den Voorzitter, besloten, om met het oog op de vele vreemde poldergasten, thans in de droogmaking van den Oost- Abtspolder werkzaam, de Kermis binnen de Gemeente gedurende dit jaar geen doorgang te doen hebben, vermits van het bezoek dier meerendeels vrij robuste arbeiders- gezellen alligt ongeregeldheden van min of meer ernstigen aard zoude te vreezen zijn: alléén zal aan de bakkers in het Dorp worden vergund om op den avond van de be proeving der brandspuit, zooals gewoonlijk verloting van krentenkoeken etc. te houden". OCTAVE DE CONINCK

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1964 | | pagina 10