37 is al veelMaar hoe snel is ook deze voorraad uitgeput. En de tijd sleept zich voort, voort naar de datum, die niemand weet en die als maar terugwijkt, als een fata morgana: de bevrijdingsdag. Velen verliezen de strijd tegen de honger. Vooral bejaarden en zeer jonge kinderen sterven van kou en langdurige onder voeding. Op 30 april 1945 werd tussen Geallieerden en Wehr- macht een voedselcompromis gesloten. Het leek te dagen, maar in het westen. Van overzee kwam een vloot van 400 vliegende forten. Geen verwoesting droegen zij mee, maar voedsel. Bij Terbregge werd een groot vuur het baken voor de piloten. Als manna viel het eten uit de hemel. Honderden zakken met levensmiddelen. Het was nog niet zo eenvoudig om onze portie naar Schiedam te krijgen en zo snel mo gelijk te distribueren. Het waren de padvinders en de jeugdcentrale die popelden om dit werk te ver zetten. En gewerkt is er! Nog een welkome aanvulling kwam in de vorm van 400 legerauto's, bestuurd door Canadese militairen met ruim 1000 ton voedsel. Als gevolg van een overeenkomst kwamen zij ongehinderd dwars door de Duitse linies. Maar, alle goede be doelingen ten spijt, de gezonden hoeveelheden smolten in het totaal leeggegeten Westen als sneeuw voor de zon. Eindelijk breekt de langverbeide dag aan. Het is 5 mei 1945. De Rotterdamse haven wordt provisorisch geschikt gemaakt voor de ontvangst van enkele schepen. Ze komen, boordevol blikken met vierkante biskwie. Het waren deze keer de Schiedamse zee verkenners die met boten van de firma Bijlo er op uitgingen. Het varen met deze boten was mogelijk gemaakt door de HAV-bank, die nog over een kleine hoeveelheid stookolie voor de centrale verwarming beschikte. Op zondagmorgen bereikten ons deze schepen als een zegening des hemels. Terstond werd met het lossen en distribueren een aanvang gemaakt. Het bonnummer van de distributiekaarten werd nog diezelfde morgen als een vreemde, maar wel degelijk levenbrengende, heilsboodschap van de kansels be kend gemaakt. Na maanden ontbering gloorde een nieuwe dageraad. Men kon weer verder denken dan de volgende maal tijd. Nog moest wekenlang de Centrale Keuken blijven doorwerken. Zo spoedig was het normale leven niet hersteld. Maar elke dag bracht vooruitgang. De por ties konden groter worden en, wat nog belangrijker was, de kwaliteit steeg met sprongen. De experi menten met suikerbieten en met inferieure partijen fijngemalen bruine bonen behoorden tot het ver leden. De hongerwinter is een historisch begrip geworden. Een gruwelverhaal van leed en dood. Het ligt al weer ver achter ons en dank zij Marshallhulp en hard wer ken is Nederland er bovenop gekomen. Het is goed om niet te vergeten, dat onze huidige levensstandaard een kostbaar bezit is, dat alleen kan worden behouden door onze gezamenlijke inspanning en door de vurige wil, ook bij de jongeren, om in een verenigd Europa nimmer meer een tijd van zulke 'ontmenselijking' te gedogen. Op de linkerpagina een tweetal foto's van de aankomst en het lossen van het enige schip met aardappelen dat Schiedam wist te bereiken. Hierboven: als manna viel het voedsel uit de hemel op een der afwerpterreinen bij Terbregge. Midden: direct na de bevrijding kwam de B.S. openlijk op de straat. Onder: de bevrijders worden uitbundig toegejuicht op de Koemarktbrug. Onze hartelijke dank gaat uit naar de heer H. W. Meihuizen, die zo vrien delijk was ons de nodige gegevens voor bovenstaand artikel te verstrekken. Red.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1964 | | pagina 13