JTLASTING VAN VERKEERSADERS BINNENSTAD GUST AVE GILLARD 39 fctf.tvittM* SOIFO*M At O. verdriet door de stille straten en over de plantsoenen kon golven, over de daken der huizen tuimelen en neer- duikelen in de grauwe smalle binnen plaatsjes. Ik zou Maar ach, wat zou ik. Ik ben journalist en ook op zo'n zeldzaam en gevoelig moment als het deze, blijft mij niets anders dan de pen. Het liefst beschrijf ik dit afscheid als was het er een van een goede bekende. Een vriend, waarvan je weet, dat hij je nooit zal komen opzoeken, omdat hij aan plaats is gebonden. Je zelf ken nende, reken je er dus op dat het een vaarwel is. Voor goed. En zoiets stemt tot nadenken. Niet van dat kille ratio nele, zoals: "0 ja, nou moet ik toch nog even naar Piet, want die heeft nog steeds dat boek, dat ik hem leende." Of met 'n lepeltje ironie: "Laat ik nou nog even naar dat zakkendragers huisje gaan, want dat heb ik nog steeds niet gezien". Neen, als je zo denkt, is dat een harnas. Ik vergelijk dit het liefst met het af scheid van een goede vriendin van me, zo'n twee jaar geleden. U kent het wel, het was zo'n soort kortstondige liefde, die plots op een morgen (meestal een maandagmorgen) bij een van de twee is vervloden. Niemand heeft nu het recht te protesteren, want ik verzeker u, dat ik uw en (nog) mijn Schiedam, niet met de eerste de beste vergelijk. Als ik zeg, dat zij mooi was, of zoals dat heet 'beeldschoon', dan lieg ik geen steek. Er was geen kritiek, die haar zou kunnen vellen. Ze was lief en intelligent. (Aan deze beschrijving voelt u uiteraard aan welke zijde de liefde 'vervlood'.) Goed. Schiedam dus; lief en intelligent. Deze beschrijving is aan tijd gebonden, beste lezer. Het is een impressie van nu. Want als ik nog eenmaal terug zal komen, is Schiedam verkild door haar dynamiek, die mij evenzeer zal schokken als de veran dering van het meisje van toen. Het beantwoordt niet meer aan het beeld, dat je ten leste met sympathie gesausd al die jaren in 'den vreemde' hebt mee gedragen. Maar tóch, ik houd er rekening mee, als logisch uitvloeisel van het afscheids- predicaat 'intelligent' dat ik uw stad meegaf. Saluut, meisje van toen, saluut, Schiedam van nu.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1964 | | pagina 15