de schiedamse gemeenschap S.G. KUNSTAVONDEN 31 ORGAAN VAN DE STICHTING .V Jaargang 16, no. 2, april 1964 Bureau: Plantage, Schiedam, tel. 68043 EREVOORZITTER: Mr. J. W. Peek, burgemeester van Schiedam. BESTUURSRAAD Dagelijks bestuur: F. A. de Wolff, voorzitter; E. A. Leenderts, secretaris; mr. H.A.M. Roelants, penningmeester; B. Drukker, A. de Groot, A. L. J. Kunze, Mr. J. C. J. Pels Rijcken. Leden G. W. van Bergen Walraven, Mr. A. S. H. A. Blaisse, P. Groenendaal, C. A. Henrion Verpoorten, K. J. Heyboer, A. de Jong, M. A. A. de Jonge, H. Jongman, L. Kamp, mej. A. E. D. Noordegraaf, C. Rauws, J. H. M. Schaeffer, A. Sluyters, P. Smit, A. M. Sunderman, mevr. M. A. C. Taverne-van Campen, G. P. Verhulsdonk, B. Vincent, J. E. H. Wansink en A. van der Wel. REDACTIE-COMMISSIE: B. Drukker, P. Groenendaal, B. Vincent, F. A. de Wolff. Eindredac tie en opmaak: A. Pfeifer. ADVERTENTIES: N.V. Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. M. Roelants. Lange Haven 141 Schiedam, tel. 60260. Giro 5858. DONATIES: minimaal f 5,per jaar. Losse nummers f 0,50 (giro 549934 t.n.v. De Schiedamse Gemeenschap). INHOUD pag. Huis te koop32 Mr. A. S. H. A. Blaisse 33 De Polderweg34 G. W. van Bergen Walraven 35 Hongerwinter 36-37 Brandersbrug38-39 Domicilie Schiedam 40-41 Nieuwlandplein42-43 Stedelijk Museum44 Van Schie tot Dam45 Overneming van artikelen of gedeelten daarvan en foto's slechts met toestemming van de redactie. Is Hamlet Schiedam vergeten, of vergeet Schiedam Hamlet Misschien zelfs dreigt een wederzijdse verwijdering! Hoe het ook zij: de pas sieve cultuurbeoefening in Schiedam is en blijft een van de grootste zorgenkinderen. In deze gemeenschap van meer dan 80.000 mensen zijn jaar op jaar minder mogelijkheden tot het zien van, bijvoorbeeld, beroepstoneel, ballet en dergelijke uitingen van onze huidige cultuur. Het teloor gaan van de Schiedamse Kunstkring was het eerste teken aan de wand en we vragen ons met zorg af welke tekenen wellicht zullen volgen. Werken in en met zoiets vloeiends en veranderlijks als een gemeen schap van levende mensen anno 1964 is een voortdurend experimen teren. De S.G. heeft zich nu al jaren tot taak gesteld het gemeen schapsleven in Schiedam gaande te houden en zo mogelijk tot groter ontplooiing te brengen. Om dat effectief te kunnen doen moet men voortdurend de taken herzien. Het betekent een steeds doorgaand proces van afstoten en aantrekken, van praten, luisteren en pro beren. Van stelling nemen, zorgvuldige, maar soepele plannen op stellen, vooroordelen en conservatisme trachten te overwinnen en desnoods bestrijden. De hierboven genoemde lacune op het gebied van beroepstoneel e.d. is nu een jaar lang een uitdaging geweest voor een instelling als de onze. Met praten, luisteren en proberen is de tijd vergaan en een oplossing is althans op dit ogenblik niet voorhanden. Daarom zal de Schiedamse Gemeenschap het komend seizoen in het Passage Theater en elders een aantal kunstavonden organiseren. We kunnen nu al vertellen dat er, naast beroepstoneel, zeker te zien zal zijn de grote Anna Pavlova-herdenking van het Nationaal Ballet, terwijl ook Wim Sonneveld goed is voor een exclusieve avond. Deze avonden worden niet in serie gegeven en zijn voor iedereen toegankelijk, al zullen onze eigen donateurs zekere voorrechten ge nieten zoals uitgebreide voorbeschouwingen in ons blad, gratis plaatsbespreken en recht van vóórkoop. Wij zijn ons ten volle bewust van het feit, dat de S.G. hiermee een experiment waagt. Een experiment echter, dat gewaagd móet wor den terwille van het behoud van een stuk algemeen cultureel leven in Schiedam. P. De voorplaat: Heer-van-standbeeld, Ollie B. Bommel, nu prijkend in Den Bommel op een vriendelijk pleintje, werd geboren in het atelier van de Gebrs. Henderickx te Schiedam. Zie nog pagina 45.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1964 | | pagina 7