Mr. A. S. H. A. BLAISSE solist bij het R.Ph.O. 33 en met hoge hoed "leiding te geven", 's Middags reden diezelfde heren in open rijtuigen mee in de feest stoet van versierde fietsen en opgedofte paard-en- wagens. 's Avonds was er "gondelvaart" door de grachten. De boot van Rosa de bloemenkoopman van de Hoogstraat haalde altijd de eerste prijs. Tegen tien uur begon "het groot schitterend vuur werk" sssssssssst, prt prt prt, héééé! (de uiteenspat tende sterrenregen). Er werden huizen gebouwd, veel, veel huizen, van de Liduinastraat tot de Vlaardingerdijk. "Te huur" kwam erop te staan. Aan kopen dacht geen mens. Aan huren trouwens ook niet. De bouwers kregen het be nauwd. Er zijn jaren geweest dat je zélf mocht zeggen hoeveel huur je wilde betalen en natuurlijk kreeg je in alle kamertjes behang, kiest u maar een leuk papiertje. Een keurig stukje balatum in de gang en een extra sausje over de plafonnetjes. "Huizen zijn kruizen" zuchtten de zwaar-behypotheek- te eigenaars. Nu zeggen ze dat niet meer. Een huis is een goudmijn geworden. Ten minste als het leeg komt. Dat gebeurt niet dik wijls, maar zo nu en dan zie je er een in de stad. "Te koop" staat er dan triomfantelijk op. Jonge lieden met trouwplannen lopen er likkebaardend omheen. Ze drukken hun verliefde neuzen plat tegen de ruiten, ze taxeren het aantal kamers, die suite breken we uit, dan wordt het beneden één groot geheel met een eethoek en een zitje. De vader van hém en de moeder van haar gaan ook eens kijken. Er wordt een familie raad belegd, er worden cijfers onder elkaar ge krabbeld, grote cijfers. "En als we het nou eens kop pelen aan een levensverzekering?" Ze dromen ervan. Overdag, want 's nachts kunnen ze er niet van in slaap komen. Zou het mógen van huisvesting? Ten slotte is het niet zo'n heel erg groot huis! Iedere dag gaan ze er even langs, langs dat huis, om te zien of het nog heus "TE KOOP" is. Een grote stap: de enige stap omdat ze voor een huur huis nog lang niet in aanmerking komen. Eigenlijk kan het niet. Bedenk: een woning, al is ie nog zo klein, moet bemeubeld worden. Dat likkie verf doen ze zelf wel, als ze het eerst maar eens hébben en dus: naar de makelaar. De makelaar is een vriendelijk mens, een begrijpend mens. Maar achter deze vriende lijke makelaar verschuilt zich de onbekende eigenaar. Misschien is die ook wel vriendelijk, misschien is hij zelfs begrijpend, maar wat hij vóór alles beqriipt is: NU of NOOIT. Als de aanstaande echtelieden zij het na een voor zichtige inleiding de vraagprijs horen, is alles over. De makelaar mompelt verlegen iets van "misschien dat ik er iets voor u af kan krijgen", maar dat horen ze niet eens. SEBASTIAAN foto Hans Visser Op donderdag 23 april a.s. zullen de Schiedamse Toonkunstleden voor de derde maal in de ge schiedenis hun voorzitter, Mr. A. S. H. A. Blaisse, in het Passage Theater achter de concertvleugel op het podium zien. Niet ten onrechte hoopt Toonkunst, dat de medewerking van deze bijzon dere solist aan het laatste concert van dit seizoen een bijzondere aantrekkingskracht op het Schie damse publiek zal uitoefenen. Samen met Mari- nus Flipse zal Mr. Blaisse het Concert voor 2 piano's in Es, K.V. 365, van Wolfgang Amadeus Mozart vertolken. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest zal die avond onder leiding staan van dirigent Leo Drie- huys. Buiten het reeds genoemde concert ver meldt het programma de volgende werken: Beethoven - Ouverture Leonore III Gould - Spirituals Dukas - L'apprenti sorcier (de tovenaarsleerling) Zoals men ziet, een bijzonder aantrekkelijk en gevarieerd programma, dat wij alle Schiedam mers van harte aanbevelen.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1964 | | pagina 9