250 jaar 86 schuurtje aan de voet van de Zeedijk op dezelfde plaats waar later de distilleerderij werd opgetrokken. Daniël Visser heeft sindsdien deze naam als handels merk gevoerd en het bedrijf is ook nu nog bekend onder deze naam. Daniël schijnt een energiek man te zijn geweest. Hij veranderde de firmanaam in „Daniël Visser Zonen. In 1791 en 1792 wordt hij vermeld als hoofdman van het Brandersgilde. Generaties lang bleef het bedrijf onder leiding van de mannelijke na komelingen van de familie Visser. Tegen het eind van de 19e eeuw waren dat de broers Gerrit en Daniël Bredero, weduwe van Daniëls neef, die ten huwelijk meebracht de panden Goijstraat (thans Hoogstraat) Nr. 116, 117 en 118, welke panden uitkwamen op de Lange Haven. Dit waren de panden „De Graauwe Hengst", Lange Haven Nr. 28 en „Libau" Nr. 24. Enkele jaren later kocht Daniël Visser ook de panden Nr. 26 en 22 en ten slotte werd het pand „Windau" Nr. 20 aan de bedrijven en het familiebezit toe gevoegd. Vermoedelijk zijn deze panden in de jaren 1771-1773 herbouwd, want het kadaster liep reeds van 1647. „De Graauwe Hengst" was toen reeds een bekende branderij; immers in de Brandweer-verordening van 1787 wordt vermeld, dat de ladders en emmers waren opgeslagen in de distilleerderij „De Graauwe Hengst". Een aanhaling uit het dagboek van de Duitser Nem- nich uit 1809 laat daarover geen twijfel bestaan: „Von Branntweinbrennereien in Holland befinden sich die meisten in SchiedamIn Delft besuchte ich die grösste namlich den Papagaay und in Schiedam eine der grössten namlich den Graauwen Hengst". De oorsprong van de naam „De Graauwe Hengst" verliest zich in de nevelen van het verleden. Zeker heid is niet te krijgen, hoewel een vage legende ver haalt, dat bij een hoge springvloed een uitgeput paard aanspoelde aan de toenmalige Zeedijk, later de Hoog straat. Dit paard zou zijn ondergebracht in een Boven: De advocaat afdeling; voor dames om van te water tanden. Hiernaast: De beroemde kruiden zolder met zijn meer dan honderd soorten kruiden, schillen, za den en wortels. Geheel rechts: De oude distil leerderij; nog steeds hart van het bedrijf.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1964 | | pagina 10