L. BOEKHOUT: 'n Schiedamse amateurfotograaf hangt op de World Fair in New York Aad Wagenaar 88 KODAK, dat bekende wereld concern dat zich met de produk- tie van fototoestellen, fotopapier en foto-wat-al-niet bezig houdt, vond het een aardig idee om op de Wereldtentoonstelling in New York een expositie in te richten van de beste kleuren foto's die door amateurs, waar ook ter wereld worden gemaakt. Men schreef dus een prijsvraag uit. Resultaat: in totaal vijftig landen zond men honderdvijftig duizend kleurendia's in. Er werden voorrondes gehouden, waarin tienduizenden opnamen afgekeurd werden. In Nederland ging dat ook zo: van de drie duizend kleurenopnamen die men hier inzond, haalden er slechts vijfentwintig de beslis sende jurering. Onder die vijfen twintig dia's waren er twee van onze stadgenoot L. Boekhout, bloemist van beroep en in zijn schaarse vrije uren een verwoed amateur-fotograaf. De heer Boekhout nu werd in november van het vorige jaar opgebeld door Kodak en kreeg te horen dat zich onder de acht foto's, die men uit de vijfentwintig 'fina listen' had geselecteerd, ook een van zijn foto's bevond. Een Boekhoutplaat op de World Fair dus. Het is een opname van bloembollenvelden achter een gordijn van boomtakken. Alle kleuren blijven daardoor wat in het vage en vervloeien tot een milde mengeling. Hoezeer Schiedammer Boek hout het als hommage ook zou verdienen, ook deze keer kan SG's Bruin de kostbare kleuren druk niet trekken. Volstaan we dus maar met een kleine selectie uit zijn al even belangrijke zwart-wit oeuvre. „Wat reuze belangrijk voor me is: ik moet vrij zijn. Ik wil mijn foto's helemaal voor mezélf maken. Ik kan niet werken voor 'publiek', ik maak de foto's die ik zélf mooi vind. Mooie foto's....'t is heel gek, maar de foto waar ik nou echt op uit ga, die wordt het meestal niet. 't Is doorgaans zo, dat terwijl ik een bepaalde, voorgenomen foto sta te maken, dat dan pas het idee en het moment voor de beste foto komen. Neem nou die plaat van dat studentenpaar in Delft, ik vind het zo'n beetje mijn mooiste zwartwit opname, die plaat die kun je niet voorbereiden. Dat moment is er ineens, ik zat in dit geval met vrouw en kinderen op een Delfts terrasje een kopje koffie te drinken. Ik wou zo maar eens een plaatje maken en opeens komt dat stel voorbij: knip!" L. (van Leendert) Boekhout (37) zit temidden van het keramiek, dat hij in het bovenzaaltje van zijn bloemen handel Iris in de St. Liduinastraat verkoopt. Tussen de potten, de bakjes en de schalen, hangen foto's- kleine van dertig bij veertig centimeter, maar ook grotere, soms een meter breed. Leendert Boekhout zegt: „Dat is nou het voordeel, als je als fotograaf alles in eigen hand kan houden: opname maken, ont wikkelen, vergroten. Ik vind het steeds maar weer geweldig als je op anderhalve meter breed toch nog zo'n haarscherpe afdruk van een kleinbeeldnegatiefje kunt maken. Dat boeit me, de héle fotografie boeit me."

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1964 | | pagina 12