91 moet ik iedere keer overschakelen: van de bloemstukken, de winkel, het personeel en al het geredder naar de rustige, artistieke sfeer van de fotografie. Het kost me wel eens moeite." Leendert Boekhout is er ondanks de weinige tijd, die hij ervoor kan uittrekken, toch in geslaagd om een grote collectie foto's te hebben. „Dat is een kwestie van door zettingsvermogen," zegt hij met enig aplomb. Het is nog maar vier jaar geleden dat de Schiedamse bloemist de foto hobby ging beoefenen. Daarvóór had hij, zoals wij allen doen, zich uitsluitend tot de snapshots met het boxje bepaald. Maar op een dag meldde zich een diepere interesse voor de fotografie. „Het is heel abrupt gegaan," vertelt de heer Boekhout, „ik had een lezing ge hoord over kleurendia's en natuur lijk ook de nodige dia's gezien en toen opeens voelde ik me weet gierig worden. Gevolg was dat ik het ook wilde proberen. Na veel dubben heb ik toen een Contaflex gekocht. Zeshonderd gulden kostte dat toestel, dat was toen een boel geld voor me. Maar het bleek toch goed geïnvesteerd, want het ging lekker. Alleen: binnen een halfjaar stond ik met die Contaflex tegen de muur, ik was erop uitgekeken." Na rijp beraad heeft de heer Boek hout toen een Leica M 3 gekocht - het neusje van de zalm, voor wie dat nog niet weet. „Ik ben nu een fotografische fijnproever," zegt Leendert Boekhout, „en voor een fijnproever is Leica alles. Ik zou er niet meer buiten kunnen." Met de Leica kwam ook de overstap naar de zwart-wit fotografie. Want de heer Boekhout deed het anders dan anderen: niet eerst zwart-wit en daarna over naar kleuren, maar eerst kleurendia's en daarna zwart wit. Die overstap had ongeveer anderhalf jaar geleden plaats. „Dat komt," licht hij toe, „omdat ik pas anderhalf jaar geleden een donkere kamer heb ingericht. Daarvóór moest ik alles laten ontwikkelen en zwart-wit fotografie uit handen geven, daar houd ik niet van. Met kleuren is het wat anders, dat kun je eenvoudig niet zelf doen." In die anderhalf jaar is de heer Boekhout in de zwart-wit fotografie naar net zo'n grote hoogte gegroeid als welke hij reeds daarvoor had bereikt met de kleurenfotografie. De uitzonderlijke kwaliteit van dat laatste, zijn oudste liefde, vindt nu dus erkenning in New York, op de Kodak-stand van de World Fair. Leendert Boekhout is daar uiter aard zeer gelukkig mee. Hij zegt: „Ik voel me natuurlijk erg vereerd, logisch als ze uit drieduizend in zendingen juist jóuw plaat halen. Ik vind alleen dat Kodak me wel een betere afdruk van de bekroonde foto had kunnen bezorgen. Niet waar, we hebben in Utrecht een fijn diner gehad en een medaille en toen kregen we tot besluit zo'n miezerige afdruk van onze bekroon de foto. Ik vind dat Kodak een beetje redelijke afdruk nou óók nog wel voor zijn rekening had kunnen nemen; dat had er waarachtig wel afgekund Voor het overige is Leendert Boek hout, zoals reeds gezegd, zéér ge lukkig.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1964 | | pagina 15