93 bereidend jaar en in het Tweede leerjaar max. f 150. Je geniet alle sociale verzorgingen van het bedrijf, terwijl de helft van je studieboeken wordt betaald. De Bedrijfsschool is zaterdags gesloten. Je krijgt gratis werkkleding. Je hebt drie weken zomervakantie. Je gaat 1 week kamperen." Zo begint een artikel van P. W. Russel in Wilton- Fijenoord Nieuws, het boeiende orgaan van Schiedams grootste werf. Het is een feestelijk verhaal over een vaak op een ogenblik, dat men voor een of ander karwei handen tekort kwam. In 1942 kwam er een eigen gebouw. Alle afzonderlijke opleidingen werden er geconcentreerd en de leer jongen werd „leerling". En na de oorlog werd ook de theorie tot een vast onderdeel der vakopleidingen. Afhankelijk van hun vooropleiding kunnen de jongens thans in 2 a 3 jaar het volledige Bemetel-diploma halen in een reeks verschillende vakken. Er bestaan feestelijke zaak: de Bedrijfsschool bestaat in juni 40 jaar. Een reden om de vlag uit te steken, voor de werf en voor de stad! Er is veel veranderd sedert dat begin in 1924. Toen was er nog geen sprake van dat de leerling zijn dag in een schoolgebouw doorbracht. Alle afdelingen hadden hun vaak ruw afgescheiden ruimten voor de leerjongens, en de leermeester bracht hun niets bij dan de praktijk van het vak. Weinig maalde men in die tijd nog om de vorming van lichaam en geest. Zijn theoretische bekwaamheid moest de leer jongen halen op de avondvaktekenschool, die hem dan na een examen van een diploma voorzag. De praktijk deed het zonder diploma's. Als de leermeester de aangekweekte handigheid groot genoeg achtte, ging de leerjongen zonder meer de fabriek in. Natuurlijk opleidingen voor: bankwerker, frezer, draaier, schaver-steker, scheepsbeschieter, plaatconstructie- werker, afschrijver in de scheepsbouw, ketelmaker, scheeps-metaalbewerker, pijpenbewerker, model maker, vormer, booglasser. Voorwaar geen kleinig heid! De huidige chef van de Bedrijfsschool, de heer W. G. E. Valk, is dan ook met recht trots op die grote scala van mogelijkheden. Zoals hij ook trots is op het feit, dat zijn school thans 270 leerlingen telt, groter aantal dan ooit voorheen. Maar misschien geldt zijn grootste trots nog wel de moderne aanpak van zijn vakopleidingen. Want er is in die veertig jaar nog veel meer veranderd dan het loon. De werker in het bedrijf is niet langer alleen maar een produktiemiddel. Hij is een mens, die buiten zijn handen ook nog beschikt over een hoofd en over een lichaam.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1964 | | pagina 17