VAN SCHIE TOT DAM VAN SCHIE TOT DAM VAN SCHIE TOT DAM VA i 40 JAAR BEDRIJFSSCHOOL WF PENNING VAN VERDIENSTE ACTUEEL WIENERSANGERMANNER 94 Men heeft ingezien dat het kind niet zonder overgang van de school in het bedrijf kon worden geplaatst. En die inzichten heeft men op deze Bedrijfsschool voor de volle honderd procent in de praktijk gebracht. De opleiding van twee a drie jaar is een zinvolle ver binding geworden tussen school en leven. Het kind dat hier komt wordt naar lichaam en geest geleid en begeleid in zijn ontwikkeling tot de man die hij later zijn zal. Daarom wordt naast de theoretische en prak tische vakbekwaamheid zoveel aandacht besteed aan de algemene ontwikkeling en aan de vorming van zijn lichaam. Drie tot vier uur per week wordt er in de klassen gesport en men beschikt daarvoor naast het sportterrein nog over een zeer modern ingerichte sportzaal. Er wordt gezwommen en gevoetbald, en eens per jaar wordt er een week gekampeerd. Een vormingskamp noemt men dat, omdat de jongens er leren niet alleen met elkaar onderwijs te volgen, maar ook nog met elkaar te leven. Zo ongeveer op hun veertiende jaar komen de jongens op deze school. Ze kunnen dan nog moeilijk weten welke kant ze precies op willen. Het Voorbereidend jaar is er voor de leerling te confronteren met alle mogelijkheden en aan het eind daarvan maken leer ling en leraar samen dan de keuze. Er heerst en plezierige, vrije sfeer op deze school. Een sfeer van zelfdiscipline en ernstige, niet afge dwongen, aandacht. Slechts één groep kent in deze weken een zekere spanning: dat is de groep die nu examen doet. Voor hen is de leerlingtijd bijna ten einde. Nog een kleine stap en ze zullen op eigen benen in de maatschappij moeten staan tussen de ouderen. Dat ze dat zullen kunnen dragen is deze stoere knapen aan te zien. Immers, ze komen niet onvoorbereid in het volle leven en ze zullen de verantwoordelijkheden die hun worden opgelegd kunnen dragen. Daarvoor is er door de Bedrijfsschool drie jaar aan hen ge schaafd en gespijkerd. En de besten onder hen zullen dat nooit vergeten! P. Op de jaarvergadering van de Schiedamse Vereniging voor Lichamelijke Oefening „T.H.O.R.", die dit jaar op 12 juni werd gehouden, is de penningmeester van deze 60-jarige vereniging onderscheiden met de Penning van Verdienste van de Schiedamse Gemeenschap. Bij zo'n feit staan we altijd stil. Maar als men weet dat die penningmeester A. (voor Arie) Sluijters heet, dan is dat wel een extra reden voor uitvoerige vermelding. De penning van verdienste wordt uitge reikt aan hen, die vele jaren op velerlei terrein werkzaam zijn geweest ten dienste van onze gemeenschap. Allen die hem kennen weten dat dit voor de heer Sluijters bij uitstek geldig is. Het is ondoenlijk om een overzicht te geven van alle besturen, comités en commissies waarin Sluijters zitting heeft gehad. Waar schijnlijk weet hij dat zelf ook niet meer precies. Sedert 1941 is hij bestuurslid van T.H.O.R. en sedert '45 penningmeester van die vereniging. Vroeger was hij zelf actief turner en deswege benoemde de Rotter damse Turnbond hem dit jaar tot Lid van Verdienste. Er is geen T.H.O.R.-evenement geweest of hij had in voorbereiding en uit voering een belangrijk aandeel. Datzelfde kan gezegd worden bij de Schiedamse Zwemclub, waarvan hij ook weer het penningmeesterschap bekleed en zelfs tot Ere-lid is benoemd. De Schiedamse Gemeenschap zelf kent het werk van de heer Sluijters in het Comité Vakantiebesteding, waarvan hij vele jaren de secretaris was. En het waren beste Vakantiefeesten die mede door zijn werk- aandeel tot stand kwamen. Sinds kort is hij ook lid van de Bestuursraad van onze stichting en heeft hij er weer een nieuwe functie bij, nl. lid van het Comité Inter nationalejeugduitwisseling. En reken maar dat hij ook op dit terrein zijn steen(tje) duchtig zal bijdragen! Al met al een man, die zichzelf nooit ont zien heeft waar het aankwam op gemeen- schapswerk. We hopen van harte dat hij dat werk dan ook nog vele jaren zal kunnen blijven doen, want medewerkers van zijn kaliber zijn schaars gezaaid. Onze welgemeende gelukwensen met een onderscheiding die zelden zó verdiend De doem van een maandblad is de lange tijd die vaak ligt tussen de actualiteit van alledag en de datum van het verschijnen. We doen ons best zo actueel mogelijk te blijven, maar kunnen toch niet vermijden dat soms onderwerpen in het vers ver schenen blad staan die wat oudbakken aandoen. Zelfs is het een enkele keer zo, dat ons geschrijf door een onverwachte wending in de gebeurtenissen langs de werkelijkheid heen schiet. Daarvoor onze welgemeende, doch hulpeloze veront schuldigingen. Eigenlijk zouden wij om ,,bij" te zijn in de toekomst moeten kunnen kijken. Het leek er een moment op dat we daartoe in staat zouden zijn, toen op een zaterdag in mei het tekenlokaal van de r.h.b.s. als een fakkel brandde. Ijlings zetten we ons aan de schrijftafel om stemmige woorden uit te brengen over de opening van de nieuwe school en over het slaan van de eerste paal voor ons nieuwe stadhuis. Maar helaas, de brandweer kon dit brandje zo dicht bij de deur niet negeren en heeft onze gulden verwachtingen met ferme stra len de grond in gespoten. Jammer voor ons! Het aktieve mannenkoor ORPHEUS blijft bezig de zang in Schiedam op internatio naal plan te brengen. Het koor schrijft ons: De WIENER M aNNERGESANG-VEREIN, nog 23 jaar ouder dan Orpheus (en dat zegt wat! red.), komt in juni naar Neder land en zal dan met klein en groot koor een reeks concerten geven in Rotterdam, Den Haag, Scheveningen, Eindhoven, Am sterdam, Paleis Soestdijk en Hilversum. Daarnaast wordt nog gezongen in Ant werpen en Luxemburg. De vereniging komt met 130 van de 280 leden naar Nederland en wordt o.a. ontvangen door Z.K.H. Prins Bernhard. Op 24 juni a.s. en vergeet die datum niet! zal dit grote koor uit de zangers- stad bij uitnemendheid, Wenen, in de grote kerk te Schiedam des avonds om 8 uur een concert geven samen met Orpheus. Daarbij zal uiteraard het leeuwedeel van het programma aan de Weense bezoekers worden overgelaten. Onnodig te benadrukken dat iedere zang liefhebber van onze goede stad bij dit neusje van de zangzalm aanwezig zal moeten zijn. Men lette op de aanplak biljetten!

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1964 | | pagina 18