PAUL NAK een zeer verdienstelijk burger S.G.-Erepenning voor 84 Elke samenleving - en zo ook de onze - kent figuren, die steeds domineren, mannen, die ondanks een drukke werk kring altoos tijd vinden om op vele terreinen des levens een grote activiteit aan de dag leggen en door hun warme belangstelling en nimmer aflatende interesse de gemeenschap dienen als een levensbehoefte. Dit domineren is een aangeboren eigenschap, welke resulteert in het leiding geven, in de erkenning ook, dat het leiderschap een logische consequentie is van hun levenswandel. Zo'n man is b.v. in Schiedam de heer Paul Mak, de thans 70-jarige scheidende directeur van de nu 250 jaar bestaande Distilleerderij „De Graauwe Hengst", welk heuglijk feit op 27 mei jl. feestelijk werd herdacht. Niet minder dan 45 jaar heeft de heer Mak zijn beste krachten aan dit bedrijf gewijd. Daarnaast heeft deze markante figuur immer tijd en lust gevonden om zich te wijden aan maatschappelijk, sociaal en cultureel werk in onze stad, ZIJN stad, die zijn liefde had. Het zal ongetwijfeld velen gegaan zijn als mij: telkens weer een ontmoeting met hem waar het erom ging stad en medemens te dienen. Als jongeman reeds bewonderde ik zijn vitaliteit, zijn intense belangstelling en zijn aangeboren bekwaamheid om anderen te activeren. Hij is altijd een man geweest, die zijn licht niet onder de korenmaat zette en die woekerde met de hem geschonken talenten. Een zekere mate van rechtlijnigheid verhinderde hem niet te streven naar samenwerking op zo breed mogelijke basis met het gevolg, dat hij in alle kringen onzer samenleving een graag geziene en gewaardeerde persoonlijkheid is. Hoewel ik het voorrecht heb de heer Mak zeer vele jaren te kennen gewoon als burger van Schiedam maar ook in tal van verenigingen en organisaties, waag ik mij er niet aan een opsomming te geven van de zeer vele activiteiten, die hij in zijn welbestede leven heeft ontplooid. Wat mij altijd het meest heeft geïmponeerd is zijn waarachtige burgerzin, zijn oprechtheid en zijn volstrekte vaderlandsliefde, die zich vooral ook in de oorlogsjaren manifesteerde. Een zeer verdienstelijk burger van Schiedam gaat nu „stil" leven. Dat betekent echter m.i. niet, dat hijzich uit het openbare leven zal terug trekken. Zolang hem de gezondheid en de kracht geschonken wordt, die wij hem zo van harte nog heel veel jaren toewensen, zal hij zeker nog vaak actief in de openbaarheid treden. Dat de Bestuursraad onzer Stichting unaniem besloot de heer Mak bij zijn afscheid als directeur van de Distil leerderij „De Graauwe Hengst" de hoogste onderscheiding onzer Stichting toe te kennen, nl. de S.G. Ere-penning, op grond van zijn verdiensten voor onze stad, zal zeker geen verwondering wekken. Wij wensen de heer Mak met deze onderscheiding van ganser harte geluk en geven uitdrukking aan onze oprechte bewondering en dankbaarheid voor de plaats, die hij zich in onze samenleving heeft verworven. F. A. de W.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1964 | | pagina 8