250 jaar „De Graauwe Hengst" 85 De 'distilleerconste' is eeuwen oud. Altijd heeft zij velen werk en een bestaan verschaft; boven dien deed zij een intensieve graan handel ontstaan en werd onze veeteelt niet weinig bevorderd door haar afvalprodukt, de zoge naamde spoeling. Voeg daarbij dat vervoer van de grondstoffen en het afgewerkte produkt de scheepvaart deed toenemen en men heeft een beeld van een in dustrie, die nog heden van zeer grote betekenis is. Geen stad ter wereld is zo nauw bij de ontwikkeling van deze industrie betrokken geweest als Schiedam. Eeuwenlang, tot aan de vestiging van grote metaal industrieën in het begin van de 20e eeuw toe, was het bestaan van Schiedam op leven en dood verbonden met het wel en wee van de gedistilleerd industrie. Schiedams naam is over de ge hele wereld bekend geworden door de jenever, brandewijn, likeuren en advocaten die hier worden geproduceerd. Nauw met deze roem verbonden is de historie van defirma Daniël Visser Zoonen, de distilleer derij „De Graauwe Hengst". In 1714, nu 250 jaar geleden, werd dit bedrijf opgericht, toen Jacob Visser, „const-schilder" en ver moedelijk afkomstig uit Aurich in Oost-Friesland, blijkens een koopacte van het oud-rechtelijk archief een pand aan het Hoofd kocht „ter uitoefening van de Hollandsche branderij en distil leerderij". Het is niet gemakkelijk een enigszins samenhangende historie te schrijven. Weliswaar bestaat sinds 1809 een volledig en goed-geordend archief, maar van de jaren 1714 tot 1809 bestaan zeer weinig officiële stukken. Het oorspronkelijk aan het Hoofd gekochte pand is tot 1803 in het bezit gebleven van het bedrijf, in welk jaar het verkocht werd. Zoals meerdere oude Schie- damse bedrijven is de distilleerderij voortgekomen uit de branderijbedrijven. De verschillende archieven in Schiedam onthullen ons dan, dat het bedrijf via een zijtak omstreeks 1782 in het bezit is gekomen van een andere tak van de familie en wel van Gerrit Visser (1725-1804), die zelf reeds sinds 1748 vermeld werd onder de bekende branders. Gerrits zoon, Daniël (1753-1836), werd in 1787 met zijn vader compagnon in de firma „Gerrit en Daniël Visser". Een jaar daarvoor was hij gehuwd met Maria

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1964 | | pagina 9