NEDERLANDSE JEUGDBOND VOOR NAÏUURSÏUDIE .het verband tussen braakballen, sjoc en h/bie's 112 „De vergrotende trap van pep is peper, die zullen we weten te gebruiken! als je afdeling 'gesettled' is gooi hein ondersteboven, organiseer hardloop-ekskursies en ver koop een molluskentabel aan degeen die aan het eind hijgend nog weet te vertellen wat het verschil is tussen een fitis en een kluut." Dit proza is bepaald niet conserva tief van strekking. Het is dan ook van de hand van een lid van de Nederlandse Jeugdbond voor Na tuurstudie, kortweg N.J.N. Leden van deze bond zijn jongelui tussen de 12 en 23 jaar; zo willen het de sta tuten. En die zijn onverbiddelijk. Wie de leeftijdsgrens bereikt gaat er uit! Bestuur en leden van deze landelijke organisatie zijn dan ook allerminst 'gesettled', zoals blijkt uit het bovenstaande citaat, dat wij aantroffen in het levendige maand blad van de bond, „Amoeba". De doelstellingen van de N.J.N. zijn: natuureducatie en natuur bescherming. Misschien wat dik klinkende woorden, waar echter bijzonder veel praktische zin en praktisch werk achter schuilgaat. Het zegt wel iets, dat grote namen op natuurgebied, als professor Tin bergen en Fop I. Brouwer, uit de rijen der N.J.N. zijn voortgekomen. Uit ervaring weten we dat leden van de N.J.N. een speciaal slag jongeluizijn met een uiterst consciën tieuze benadering van hun lief hebberij, die voor hen levensvullend is. Ze bedienen zich met zo groot gemak van de biologische vaktaal, dat het de leek duizelt. Het is dan ook geen wonder, dat ze in hun eigen blad stellen: „lid ben je, of je wordt het nooit!" En als je lid bent, dan kijk je niet vreemd op van de mededeling dat Rudi in Almelo graag braakballen wil ontvangen, of dat de sjocgroep een weekend bij Ommen organi seert en de hybie's zich met kracht op een nieuwe bloedzuigertabel hebben geworpen. Dan kijk je ook niet vreemd op van het feit, dat op het jaarlijkse con gres, tussen Kerstmis en oudejaars dag, zo'n zevenhonderd jongens en meisjes samen stromen om te ver gaderen over de resultaten die in het afgelopen hondsjaar zijn bereikt

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1964 | | pagina 12