MO DE AL BUM 1900 door Pé Gé 106 Kijk, zo zag de jeugd er uit aan het begin van deze eeuw. De foto werd genomen in de Officierentuin oftewel de theetuin van Schiedam. Hoewel ik zelf een trouw bezoeker was van die theetuin moet ik die middag wel voor zaken afwezig zijn geweest; ik sta er niet op. Dat de foto in de theetuin genomen is, blijkt uit de aanwezigheid van Jan Kaltenaar (bovenste rij 4e van links), die daar de opzichter was. U ziet, Iedere woensdagmorgen onder het ontbijt word ik opgeschrikt door een hevige bons. Dan valt namelijk het wekelijkse damesblad door de brievenbus op de gangvloer. Meestal zo'n 150 pagina's met in zwart en in kleur alle cups en downs van de boven- en onderkleding van onze dames. En dit is voor hen beslist niet de enige mode-informatie. Elke krant en ieder tijdschrift heeft een eigen mode-rubriek, om van de advertenties maar niet te spreken. Ik heb een indigestie van alle bra's, die passen, en foundations, die zo heerlijk vrij maken. Zo rond de eeuwwisseling was het met de mode wel iets anders gesteld. Damesbladen waren er nog niet, wel verschenen er zo nu en dan speciale modebladen. Bij aankoop van stoffen, japonnen en mantels werd goed uitgekeken of de kwaliteit wel zó was, dat men er meerdere jaren plezier van kon hebben. Hoewel men, wanneer de dames vroeger vertelden, dat ze een japon of mantel al voor het zesde jaar „aan" hadden, wel eens enige teleurstelling kon bemer ken. Men wilde dan toch wel eens graag wat nieuws hebben. Zo maar eens grasduinend in wat oude foto's heb ik er een achttal uitgehaald, waaruit iets van de mode van rond de eeuwwisseling (ruim genomen) getoond wordt. En wel voor de verschillende leef tijden. Het gaat er in dit geval niet om, welke personen op de foto's voorkomen. Hoewelenkele ervan zijn mij wel zeer dierbaar. de kindermode van toen was bijzonder vlot: lekker lange jurken, hoge schoenen, lange kousen en ont zaglijke hoeden. Het mij zeer bekende matrozen pakje werd zowel door jongens als meisjes gedragen. Op de tweede foto kunt u zien hoe de kleinen bij de wandeling in de zogenaamde „sportkar" werden rondgereden.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1964 | | pagina 6